Bez jódu to nejde: Nedostatek způsobuje kreténismus

V učebnicích chemie se můžete dočíst, že jód se ve volné přírodě vyskytuje pouze ve sloučeninách a má fialovou barvu či kovově lesklý vzhled. Jde o prvek životatvorný, tedy nezbytný pro vývoj lidského organismu a pro život. Bez něj to zkrátka nejde!
Nedostatek jódu v těle se projevuje poruchou štítné žlázy, která reaguje buď zvýšenou (hyperfunkce) nebo sníženou (hypofunkce) produkcí hormonů. „Při snížené produkci hormonů se pacienti často cítí unavení, zimomřiví nebo dlouhodobě bojují s tloustnutím, které nelze zastavit. Naopak pacienti se zvýšenou produkcí mohou být až nezvykle plní energie, mají zrychlenou srdeční činnost a hubnou,“ vysvětluje Veronika Bezručová, vrchní sestra interního oddělení Nemocnice AGEL Podhorská. Často dochází u pacientů s hyperfunkcí štítné žlázy ke zvětšení tzv. vole neboli strumy. Výjimkou nejsou ani psychické potíže či další přidružená onemocnění.
Hlavní zdroje: Ryby, minerálky a sůl
Hlavním zdrojem jódu jsou ryby, mořské plody, mořské řasy, sůl s jódem (pozor – denní příjem soli by neměl překročit 5 gramů, včetně soli skryté v potravinách), mléko a mléčné výrobky, vejce, vařená košťálová zelenina, některé minerální vody, jodid v tabletách.
V těhotenství
Zvláště důležitý je dostatečný přísun jódu u těhotných. Pokud by ho žena v těhotenství neměla dost, hrozí jí potrat, nízká hmotnost a vyšší porodní úmrtnost novorozence či porucha duševního vývoje plodu se sníženým intelektem dítěte. Nedostatek jódu v těhotenství snižuje IQ dítěte o 7 – 15 procentních bodů!
Kreténismus
Vážný nedostatek jódu ve stravě matky během těhotenství v minulosti způsoboval nemoc nazvanou kreténismus. Na území České republiky tato choroba vymizela ve 20. letech minulého století.
Projevy nemoci
• malý vzrůst
• mentální retardace
• hluchoněmost
• svalová ztuhlost
• problémy s motorikou