Senzační příběh polské rodiny: Vnuk vyzvedl poklad předků | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. prosince 2023

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Senzační příběh polské rodiny: Vnuk vyzvedl poklad předků

Jan Glazewski cennosti úspěšně vykopal.
Jan Glazewski cennosti úspěšně vykopal. (Reprofoto YouTube)

Když rodina Glazewských utíkala v září 1939 z východního Polska před invazí Sovětů, ukryla rodinné bohatství. Stříbro zakopala na tajném místě a pláchla ze svého panství. Teď si pro cennosti došel s mapičkou od svých předků vnuk Adam! A poklad našel!

Doma na prahu 2. světové války zůstal jen patriarcha Adam, a málem ho to stálo život. Jeho čtyři synové se domů nikdy nevrátili a usadili se po celém světě. Rodinný poklad nakonec objevil po 80 letech Adamův vnuk Jan, a to na základě mapky svého otce Gustawa.

Jan Glazewski svého otce žádal, ať mu nakreslí mapu: „...a já se jednoho dne na panství vydám a rodinné bohatství najdu.“ A tak se Gustaw Glazewski pustil do práce. Mapu kreslil zpaměti a synovi řekl: „Musíš najít naše stříbro a také moje lovecké zbraně.“

Mapa, kterou nakreslil Gustaw Glazewski.

Jan dodává: „Když jsem tu mapu a souřadnice k ní pročítal, bylo to pro mě hodně emotivní. Věděl jsem, že to musím udělat.“ Pátrat začal v roce 2019. Na bývalé panství ležící kousek od dříve polského, dnes ukrajinského města Lvov se Jan Glazewski, jinak profesor na univerzitě v Kapském Městě v JAR, vydal 28 let po smrti svého otce.

Přestože se to zdálo jako téměř nemožný úkol, nakonec uspěl. S pomocí detektoru kovů rodinný poklad, který má hodnotu tisíců dolarů, našel a vyzvedl. „Byla tam i lžička s vyrytým tatínkovým jménem, spousta artefaktů s iniciálami mojí babičky... Jsem šťastný, že to dobře dopadlo,“ uzavřel Jan Glazewski.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.