Rozhádané rodiny i kamarádi: Jak po volbách narovnat vztahy!

„Už vás čeká jen jedna debata a bude klid,“ vtipkoval na Twitteru Petr Pavel (61). Právě mezi ním a Andrejem Babišem (68, ANO) si dnes a zítra vyberou voliči u uren. A všichni bez rozdílu se těší, až to bude za nimi. Přímá prezidentská volba totiž jitří rány a vyvolává hádky i u rodinných stolů!
Ještě Václava Klause (81) za prezidenta zvolil Parlament. Bylo to rozhodování zdlouhavé, plné nečistých her. Ale aspoň si lidé mohli říct: podívejte na tu bandu »šašků« a nehádali se tolik mezi sebou. Přímá volba však vnesla do celé věci velmi osobní nádech – třeba duel mezi Milošem Zemanem (78) a Karlem Schwarzenbergem (85) oficiálně začal dělení Česka na velká města a venkov. No a také Zemanův druhý souboj, tentokrát s akademikem Jiřím Drahošem (73), kdy mezi sebou domněle soupeřily buranství a kultivovanost.
Tolerujme se
Že kvůli tomu prožívají těžké chvíle životní souputníci, kamarádi v hospodách i celé rodiny, potvrdil klinický psycholog PhDr. Pavel Harsa z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Tvrdí ale, že je důležité se přes tyhle neshody přenést. „To, že máme v rodinách rozdílné názory, je vlastně známka demokracie. A také to znamená, že bychom se měli navzájem tolerovat. Výhrůžky rozvodem, prudké hádky a naléhavé přesvědčování o tom, že volba toho druhého není správná, dokáže rodinnou pohodu převálcovat a velice narušit,“ vysvětluje.
Volby startují, kandidáti mají poslední hodiny! Útoky na Ukrajině a drama během koncertu Margity
Stejně je to fuk
A tvrdí, že je naprosto v pohodě, že se ve věci výběru vhodného kandidáta neshodnou třeba děda a vnučka. „Mezigenerační rozdíly v názorech jsou normální, ale neměly by narušovat příbuzenské vztahy. Měli bychom se zamyslet nad celou situací a nebrat prezidentskou volbu jako tu nejdůležitější věc. Vždyť jedno je jasné. Ať zvítězí jeden, nebo druhý kandidát, budeme to stejně muset všichni přijmout,“ uzavírá diplomaticky.
Okénko do historie: Kulky, kolapsy, úplatky
Poslední nepřímá volba hlavy státu Parlamentem v roce 2008 se zapsala do dějin kontroverzemi. Šlo o souboj Václava Klause a Jana Švejnara (70). Před druhým kolem hlasování dostaly za svou podporu Klause kulku v obálce senátorky Liana Janáčková (69), Jana Juřenčáková (60) a poslanci Evžen Snítilý (68), Michal Pohanka (53) a Miloš Melčák (83).
Došlo také ke zkolabování několika zákonodárců. Třeba lidoveckému poslanci Josefu Kalbáčovi (82) měl neznámý muž vyhrožovat na toaletách. Zákonodárce nakonec skončil se srdeční arytmií v nemocnici. Tehdejší poslankyně za Zelené Olga Zubová (63) na finální volbu nedorazila a nakonec se omluvila, že cestou do Prahy omdlela. Senátor Josef Novotný (70) pak uvedl, že mu někdo z ODS měl nabídnout úplatek za hlas pro Klause.