Nový prezident Petr Pavel (61): Bourání letitých tradic?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 5. března 2024

Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav

Nový prezident Petr Pavel (61): Bourání letitých tradic?!

Vášní nově zvoleného prezidenta Petra Pavla je jízda na motockylu
Vášní nově zvoleného prezidenta Petra Pavla je jízda na motockylu (Reprofoto Facebook Generál Pavel)

Nově zvoleného prezidenta Petra Pavla (61) čeká v budoucnu mnoho povinností. Ale nejenom těch politických. Bude na nás »shlížet« z portrétů ve školách a úřadech či z poštovních známek? Rád by také bydlel doma v Černoučku a na Pražský hrad dojížděl. Možná na motorce.

Že Pavel hodlá k funkci přistupovat odlišně než jeho předchůdci, dávají tušit některá jeho vyjádření. Češi jsou zvyklí vídat své prezidenty mimo jiné i na poštovních známkách. V tomto směru by ale Pavel mohl vybočovat a zklamat tak své fanoušky z řad filatelistů. „Mně se mnohem více na známkách líbí motivy našich hradů, zámků, případně přírodních krás než jednotlivých politiků. Myslím si, že by to tak mohlo zůstat,“ odpověděl Pavel tajemně v Českém rozhlase na dotaz, jestli budou lidé vídat jeho tvář při posílání dopisů. Co se jeho oficiálního portrétu týče, tam to má nově zvolený prezident dost podobně. „Myslím si, že to není vůbec nezbytně nutné, a dokonce bych byl i pro to, aby tomu tak nebylo,“ dodal nově zvolený prezident.

Petr Pavel dostal koloběžku

Video se připravuje ...

Je to tradice

Podle experta na hradní protokol Jindřicha Forejta (45) jde o tradice, ne však povinnost. „Bývá zvykem, že k uveřejnění dochází v řádu týdnů po inauguraci. Vyvěšování portrétů ve školách či v úředních budovách je historická zvyklost, ale ne povinnost,“ řekl Forejt Aha!. Obyčej je to ovšem velmi zaběhnutý, vždyť už Jaroslav Hašek psal ve Švejkovi o mouchách na obrazu císaře pána... Podobné je to se známkami. „Doposud každý z prezidentů se po zvolení dočkal své známky. Na přípravě jejího návrhu se dříve podíleli významní umělci,“ doplnil Forejt. Inaugurace čeká Pavla 9. března, krátce po ní by také mělo být už jasné, kde všude se podobizna nové hlavy státu objeví.

Náročné dny

Hektický víkend pro Pavla skončil, ale na odpočívání teď nemá čas. V nejbližší době chce prezident pracovat na složení svého týmu, programu a přípravě výjezdů do regionů. Zároveň se v následujících dnech chce setkat s ústavními činiteli a předsedy politických stran. Ve středu by měl jednat s premiérem Petrem Fialou (58, ODS), šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (38, TOP 09) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (62, ODS). Co nejdříve by se také nově zvolená hlava státu chtěla setkat s tou odcházející – Milošem Zemanem (78).Přečtěte si
milan59
18. 2. 2023 • 08:16

Ještě ZVOLEN PREZIDENTEM NEBYL pouze volby vyhrál !!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.