Z vánoční půjčky se můžete »bezbolestně« vyvázat: Jak se zbavit úvěru? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 4. června 2023

Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav

Z vánoční půjčky se můžete »bezbolestně« vyvázat: Jak se zbavit úvěru?

.
(pixabay.com)

Půjčili jste si peníze na vánoční dárky a nyní máte zamotanou hlavu z vysokých splátek? Deník Aha! vám poradí, kdy a jak je možné se sjednaného úvěru zbavit.

Radost z dárků na dluh se může v novém roce změnit v pořádnou starost. „Řada lidí se zbytečně zadlužuje. Navíc často vůbec netuší, jaká mají práva a povinnosti,“ říká specialista na práva spotřebitelů, právník Lukáš Zelený. Připravil stručný přehled způsobů, jak je možné se ze sjednaného úvěru vyvázat.

Nedokážete splácet

Když si spotřebitelský úvěr pořizujete, jeho poskytovatel musí posoudit, zda budete schopni úvěr splácet. „Chybějící posouzení má za důsledek neplatnost úvěrové smlouvy. Poskytnutou jistinu musíte vrátit, ale přiměřeně svým možnostem,“ vysvětluje právník Zelený. Tedy nemusíte ji vrátit ihned. „Pokud by vznikl spor o to, v jaké době jste povinni tak učinit, určí ji na návrh jedné ze stran soud s ohledem na váš příjem a celkové sociální a majetkové poměry,“ dodává právník.

Můžete se rozmyslet

Od běžného spotřebitelského úvěru (na rozdíl od úvěru na bydlení) můžete odstoupit do 14 dnů od jeho uzavření, a to bez udání důvodu. Vypůjčené peníze pak musíte vrátit nejpozději do 30 dnů od odstoupení. Během doby, kdy je máte u sebe, se úročí tak, jak bylo domluveno ve smlouvě.

Vrátíte zboží a úvěr zanikne

Vzali jste si úvěr na koupi určitého zboží? Pokud jste ho museli vrátit např. kvůli vadě, úvěrová smlouva na jeho pořízení zaniká. „Pokud je úvěr vázán na koupi určité věci, sdílí úvěrová smlouva osud smlouvy kupní,“ potvrzuje Mgr. Zelený. Jak ale zdůrazňuje, věřiteli (společnosti, která vám půjčku poskytla) o tom musíte dát vědět a vrátit mu poskytnuté peníze.

Nakoupili jste na splátky v e-shopu

Pokud jste věc na splátky zakoupili v e-shopu, případně při podomním prodeji, zpravidla ji můžete vrátit a úvěr tím zanikne. „Navíc platí, že dokud vám prodejce nevrátí peníze za zakoupenou věc, nemusíte je vy vracet úvěrové společnosti,“ radí právník. Podle něj si to pak často prodejce s úvěrovou společností vyřídí sami mezi sebou.

Předčasné splacení

Našetřili jste nějaké peníze a rádi byste se úvěru zbavili? „Úvěr můžete splatit i předčasně, a to kdykoliv během trvání smlouvy,“ říká Mgr. Zelený. Počítejte ale s tím, že poskytovatel úvěru má nárok na náhradu nákladů spojených s předčasným splacením. „Ty ale nesmějí přesáhnout 1 % z nesplacené částky, a když do konce úvěru zbývá méně než rok, pak nesmějí být vyšší než 0,5 %,“ dodává.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.