Posledních 70 dní ve funkci prezidenta: Zeman plánuje cestovat | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. června 2024

Svátek slaví Květa, zítra Alois

Posledních 70 dní ve funkci prezidenta: Zeman plánuje cestovat

Poslední prezidentské poselství přednesl z lánského zámku.
Poslední prezidentské poselství přednesl z lánského zámku. (Foto ČTK/M. Krumphanzl, Profimedia.cz)

Čas se krátí prezidentu Miloši Zemanovi (78). Přesně za 70 dní mu totiž vyprší jeho mandát na Hradě. Než si ale současná hlava státu sbalí kufry a opustí po deseti letech úřad, chce toho ještě hodně stihnout. Co má Zeman v plánu?

Navštíví tři státy

Ještě než Zeman opustí Hrad, což se oficiálně stane 7. března 2023, kdy mu skončí mandát, plánuje vyrazit čtyřikrát do zahraničí. A hned dvakrát na Slovensko. Poprvé má sousedy navštívit na Nový rok, kde se v Bratislavě končící hlava státu 1. ledna zúčastní předávání tamních vyznamenání prezidentkou Zuzanou Čaputovou (49). S ní se má potom na přelomu února a března sejít v Tatrách, kde se chtějí oba definitivně rozloučit. Mezi tím má Zeman v plánu ještě zalétnout do Srbska a do Izraele. Cestování letadlem má už od lékařů povolené, protože po více než roce mu odstranili žaludeční sondu.

Možná jmenuje Hladíka

Ke konci října jako ministryně životního prostředí skončila Anna Hubáčková (65, za KDU-ČSL), a to kvůli svému zdraví. Lidovci za ni našli náhradu – Petra Hladíka (38). K jeho uvedení do funkce ale dodnes nedošlo. Hladíkovi totiž v říjnu policisté prohledali kancelář v Brně kvůli tamní korupční kauze. Fiala proto zatím návrh na jmenování Zemanovi neposlal. Podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky (41) má tak ale předseda vlády učinit po Novém roce. Ještě před ceremoniálem se má Hladík se Zemanem sejít.

Dají novoroční oběd

Tradiční novoroční oběd prezidentského a premiérského páru je vždy 2. ledna. Na Zemana a jeho manželku Ivanu (57) čeká po deseti letech jejich poslední. Podruhé k nim do Lán dorazí předseda vlády Petr Fiala (58, ODS) a jeho žena Jana (50). Zemanovi od roku 2013 přivítali u stolu celkem čtyři premiéry – Jiřího Rusnoka (62), Bohuslava Sobotku (51, za ČSSD), Andreje Babiše (68, ANO) a Petra Fialu.

„Sbohem a šáteček“: Zeman v posledním poselství promluvil o zakomplexovaných nulách, chválil i káral vládu

Video se připravuje ...

Povečeří se všemi premiéry

Česká republika oslaví v neděli 30 let samostatné existence. K tomuto výročí připravil premiér Fiala unikátní setkání, a to v úterý 3. ledna. Na večeři do Kramářovy vily totiž pozval všechny své předchůdce od roku 1993. Dorazit by tak mělo 11 ze 13 premiérů. U stolu bude také Zeman, který šéfoval vládě v letech 1998 až 2002, i Václav Klaus (81).

Řekne poslední slovo?

Nepsaným pravidlem před koncem mandátu hlav státu je, že mají tzv. rozlučkový projev. Měli ho exprezidenti Václav Havel (†75) a Václav Klaus. Jestli svého práva naposledy promluvit k národu využije i Miloš Zeman, není jasné. Co je ale jisté, že Zeman nepronese novoroční projev 1. ledna. Tuto tradici totiž zrušil a místo toho pronášel vánoční poselství vždy 26. prosince. A to udělal také letos. V něm mimo jiné zhodnotil i své desetileté období na Hradě.

Najde náhradu za Rychetského?

Odcházející prezident nepřímo potvrdil, že před svým březnovým koncem uvažuje o jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Na tom by nebylo nic divného, je to podle ústavy pravomoc hlavy státu. Problém ale je, že současnému šéfovi Pavlu Rychetskému (79) končí mandát až v srpnu, tedy za více než 7 měsíců a v době, kdy Zeman nebude již prezidentem. Podle ústavních právníků a některých politiků by takovýto krok byl protiústavní. Jak sám Miloš Zeman řekl TV Prima, nechává si nyní zpracovat právní analýzu, podle které se teprve rozhodne.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.