Manželé dostali 8 let za mřížemi: Prezident Zeman je ale omilostnil! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. července 2024

Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav

Manželé dostali 8 let za mřížemi: Prezident Zeman je ale omilostnil!

Miloš Zeman
Miloš Zeman (Foto Aha! – J. Koťátko, M. Protivanský, J. Poláček, D. Koláčová, M. Charbulák, P. Ryšlink, Profimedia)

Doma pořádali rituál, při kterém za peníze klientům podávali halucinogenní látku. Soud za to před měsícem poslal manžele Jaroslawa a Karolinu Kordysovi na osm let do vězení. Nepřiměřený trest, volali kritici. Prezident Miloš Zeman (78) páru včera nakonec udělil milost.

Od roku 2015 si polský pár nechal do Česka z Peru přivézt přes 200 kilogramů koncentrátu látky, z které postupně získali přibližně 300 litrů nápoje. Ten pak při rituálech u sebe doma dávali klientům. Vrchní soud v Olomouci manželům za to dal osm let natvrdo.

Lidské gesto

Šéf spravedlnost Pavel Blažek (53, ODS) ale včera oznámil, že hlava státu jim udělí milost. „Děkuji Miloši Zemanovi za moudré a lidské stanovisko,“ uvedl na sociální síti ministr, který milost navrhl společně s poslancem Jakubem Michálkem (33, Piráti).

Změna zákona

Rozhodnutí také vítá vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (56, ODS). „Zatímco jinde po Evropě dostanou v podobných případech obvinění podmínku, tady byli potrestáni stejně jako těžcí kriminálníci,“ řekl Vobořil Aha!. Dle něj by se měla začít řešit nejen změna trestního zákoníku, která by snížila dnes tak drakonické tresty, ale postupem času také, jak zákonem povolit podobná terapeutická rituální sezení za určitých standardizovaných podmínek.

Léčebné využití

Šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych Aha! řekl, že je proti rekreačnímu užívání podobných látek. „Pokud by to ale směřovalo k léčebnému a terapeutickému využití, obdobně jako máme léčebné konopí, tak s tím samozřejmě problém žádný nemám,“ sdělil.

Kontakt s bohy

Údajně už 5 tisíc let využívají šamani výtažek drogy DMT z ayahuascy, aby dosáhli halucinogenních účinků od vizuálních změn až po ty myšlenkové. Uživatelé jsou podrobeni vnitřním myšlenkám či návratu vzpomínek. Zatímco jedni uživatelé mluví o kontaktu s duchovními bytostmi, jiní o zlých duchách. Účastníci tak mohou mít zcela odlišné zkušenosti.

Bém prodělal katarzi

O DMT byl natočený český dokument Bufo Alvarius, ve kterém promluvil i bývalý pražský primátor Pavel Bém (59, ODS). Ten seděl v Globální komisi pro drogovou politiku při OSN. Otevřeně říká, že látka, kterou měl z ropuchy, má terapeutický potenciál a tvůrcům přiznal, že ji sám měl. „Pavel šel až do posledního koutu sama sebe a prodělal obrovskou katarzi,“ řekl jeden z tvůrců Filip Záruba na Radio Wave.

Kontroverzní milosti

Ačkoliv Zeman během prvních prezidentských voleb v roce 2013 sliboval, že bude dávat milost jen z humanitárních důvodů a těžce nemocným, svůj slib už několikrát porušil. Omilostnil jak doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka (61), tak šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Tomu soud letos vyměřil tří roky vězení za ovlivňování veřejných zakázek.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.