Spor o obří majetek Schwarzenbergů! Nejvyšší soud: Je konec! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. července 2024

Svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk

Spor o obří majetek Schwarzenbergů! Nejvyšší soud: Je konec!

Zámek Hluboká nad Vltavou zůstane státu.
Zámek Hluboká nad Vltavou zůstane státu. (Foto Aha! – M. Rušinová, D. Malík a Profimedia.cz)

Už od devadesátých let minulého století se Alžběta Pezoldová (75) snažila docílit navrácení zabaveného majetku hlubocké větve Schwarzenbergů v hodnotě desítek miliard korun. Nejvyšší soud (NS) ale definitivně zamítl její dovolání a tím ukončil letitý spor.

Paláce na Hradčanech, hrad v Českém Krumlově, zámek Hluboká nad Vltavou, klášter Zlatá Koruna a stovky dalších nemovitostí, lesů a polností. O to hlubocká větev šlechtického rodu přišla zákonem z roku 1947. Jediné, co se později podařilo získat zpět, byla rodová hrobka v Třeboni. Majetek za desítky miliard korun, o nějž se Pezoldová se státem i svým nevlastním bratrem Karlem Schwarzenbergem (84) soudila, zůstane v rukou České republiky. Verdikt zpečetil NS, když odmítl její dovolání ve sporu s Karlem.

Soudy mají za dědice Karla Schwarzenberga.

„Opakovaně odmítá připustit..., že restituce tohoto majetku nebyla (a není) právně možná pro žádného z dědiců, s výjimkou tzv. Schwarzenberské hrobky,“ stojí v rozsudku NS. Pezoldová se domáhala určení, že je dědičkou po Adolfu Schwarzenbergovi (†59), posledním držiteli panství hlubocko-krumlovské větve šlechtického rodu. Soudy ale považují za závětního dědice někdejšího politika Schwarzenberga. V žalobě žena namítala, že její nevlastní bratr ztratil postavení dědice tím, že nesplnil příkaz všemi prostředky bojovat za navrácení rodinného majetku.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.