Odchody do důchodu: Co ovlivní výši penze?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 6. června 2023

Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj

Odchody do důchodu: Co ovlivní výši penze?!

ilustrační foto
ilustrační foto (Shutterstock)

Těšíte se do starobního důchodu a víte na den přesně, kdy tahle zásadní chvíle nastane? Tak pozor, abyste nebyli zklamaní. Nestačí totiž jen zestárnout, musíte mít i odpracováno.

Řada lidí netuší, že na starobní důchod nemá nárok každý, kdo je starý. K získání nároku na starobní důchod je nutné splnění dvou podmínek. Ta první se řídí kalendářem – je nutné dosáhnout důchodového věku, který stanoví zákon. Druhou podmínkou je nutnost získání potřebné doby pojištění. Zjednodušeně řečeno pracovat nebo podnikat a ze svých výdělků odvádět pojistné na sociální zabezpečení, a tak získat dobu pojištění.

V současnosti musíte mít podle zákona odpracováno 35 let. Znamená to, že i když už máte věk pro odchod do důchodu, ale nezískali jste potřebnou dobu pojištění, pro splnění nároku na starobní důchod musíte pracovat (být pojištěn) o určitou dobu déle. Teprve když získáte potřebnou dobu pojištění, stát vám důchod odklepne.

Kdo nemá nárok

Na starobní důchod nejčastěji nedosáhnou dlouhodobě nezaměstnaní nebo lidé, jejichž zaměstnání se nedají do odpracovaných let započítat. Důvodem je, že měli zaměstnání s výdělkem, ze kterého se neodvádí pojistné na důchodové pojištění (např. zaměstnání malého rozsahu či dohody o provedení práce, nebo dokonce práce načerno bez jakékoliv smlouvy). O nárok na důchod pak může připravit i doba strávená ve výkonu trestu (pokud odsouzený nebyl zařazen do práce) nebo dlouhodobý pobyt v zahraničí v zemi, se kterou nemá Česko mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení.

Rada: chybějící roky je možné dopracovat. Starobní důchod pak může být přiznán ode dne, kterým byla doba pojištění dodatečně získána.

Započítá se rodičovská i péče

Byli jste nějakou dobu bez práce, starali se o děti nebo pečovali o rodiče? Zákon to, opět za určitých podmínek, zohledňuje a do doby odpracované na důchod se započítává např. i určitá doba strávená v evidenci úřadu práce nebo doba péče o dítě do 4 let jeho věku, doba péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby nebo třeba doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (dříve plného invalidního důchodu).

Tyto doby se nazývají náhradními dobami pojištění. Pro důchod je možné je započítat (některé plně, jiné jen zčásti). Pozor! Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ale neeviduje všechny doklady. Např. doklady o studiu nebo vojenské službě musíte předložit sami až při podání žádosti o důchod.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.