Důchody: Nejvyšší růst za 12 let! Letos se zvýší o 2500 korun | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 31. března 2023

Svátek slaví Kvido, zítra Hugo

Důchody: Nejvyšší růst za 12 let! Letos se zvýší o 2500 korun

Důchody se budou opět zvyšovat
Důchody se budou opět zvyšovat (Foto Aha! – J. Poláček, M. Protivanský)

Vysoká inflace 14,2 % a zdražování drtí celé Česko. A právě kvůli nečekaně rychlému růst cen se čeští penzisté dočkají hned trojité valorizace důchodů. Podle ministra práce Marina Jurečky (41, KDU-ČSL) to jenom letos bude plus 2,5 tisíce. To je nejvíce za 12 let!

První letošní zákonná valorizace čekala na důchodce v lednu. Ti získali od státu navíc v průměru 800 korun. A jelikož ceny v obchodech rostou poměrně rychle, a s tím samozřejmě i inflace, ohlásila vláda Petra Fialy (57, ODS) další valorizaci. A to od června v průměru o 1017 korun. Toto navýšení jí nařizuje zákon. Pokud je totiž inflace za určité období vyšší než 5 %, musí se o stejnou hodnotu zvýšit důchod. Za šest měsíců tak dohromady dostanou penzisté přidáno v průměru 1,8 tisíce.

Třetí nášup

Jenže odhady ekonomů i České národní banky ohledně vývoje inflace nejsou bohužel nijak příznivé. Její hodnota má totiž nadále růst a pravděpodobně přesáhne hranici 15 procent. A vláda tak bude muset zvednout důchody ještě jednou. „Další mimořádná valorizace důchodů bude od září tohoto roku, zvýšení průměrného starobního důchodu tak bude o asi 700 korun,“ oznámil ministr Jurečka s tím, že za letošní rok bude důchodcům přidáno v průměru 2 500 korun.

20tisícová hranice

Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda je přesvědčen, že důchodcům moc peněz po letošní trojité valorizaci v peněženkách nezůstane. „Vzhledem k tomu, že inflace bude letos zhruba až 15 % a navýšení penzí vychází na 13 %, tak takové zvýšení nepomůže,“ řekl Aha! s tím, že si spíše penzisté oproti loňskému roku pohorší. Co se týče příští roku, tak nevylučuje další mimořádnou valorizaci, která by mohla přijít po té lednové. To si myslí i ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Další mimořádná valorizace v příštím roce není vyloučena, to znamená, že budeme v Česku atakovat hranici průměrného důchody 20 tisíc korun,“ podotkl ekonom.

57 miliard!

Na kolik by letošní navýšení penzí mělo státní kasu vyjít? Podle šéfa rezortu práce by tři letošní valorizace měly stát asi 57 miliard korun. Jurečka už dřív řekl, že lednové navýšení vyjde na 28 miliard korun a mimořádné červnové na 21 miliard. To zářijové odhaduje pak na dalších osm miliard. Loni se na penze podle údajů ministerstva financí vydalo 537,4 miliardy korun. Je to téměř třetina výdajů státu.

Přečtěte si
ptacek5
19. 5. 2022 • 11:51

Jejda, a kdo přidá lidem v soukromém sektoru. Státní instituce a důchodci, dostávají přidáno 3 x ročně. Copak lidem, kteří pracují v jiném sektoru nezdražili energie, těm se inflace vyhýbá? Kdo přidá jim. Já například pracuju za 22000 základní mzdy. Kdo mi přidá.

milan59
19. 5. 2022 • 08:23

Jejda jejda a kdepak to ti "šikulové" vezmou tolik many many ,když ministr Středula SKUHRÁ,že celou st.kasu paní Schillerová ROZFOFROVALA a nezbylo tam NIC !!Že by se ti naši "skvělý politici" vzdali svých skromných platů ??? ..........Néé na jejich "skromné platy" se NESMÍ SAHAT

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.