Bačové běhají po lese a odpalují rachejtle: Petardami plaší vlky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. července 2024

Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Bačové běhají po lese a odpalují rachejtle: Petardami plaší vlky

Odpalování petard nařídil krajský úřad.
Odpalování petard nařídil krajský úřad. (Foto Aha! – J. Gartnerová, Agrotrans, chovatelé ovcí)

Každý den po setmění vyrážejí chovatelé ovcí z Jablunkovska do lesa, aby tam dělali kravál. Nezasvěcený by hádal, že trénují na Silvestra, oni však jen plní doporučení krajského úřadu, jak na vlky. Poblíž ohrad s ovcemi mají střílet petardy.

Zatímco jinde v Česku ochránci zvířat už léta bojují za zákaz pyrotechniky, Beskydy jsou výjimka. Chovatelka Marcela Bojková nevěřícně kroutí hlavou. „To snad není možné. Den co den musím sednout do auta a jet přes kilometr do lesa. Beru s sebou dvě velké baterky, protože se bojím. Jenom doufám, že si vlci na rachejtle a rámus časem nezvyknou,“ rozčiluje se žena. Petardy má už jen ty malé, protože velké nikde nesehnala. „Obchodníci se zásobují až ke konci roku,“ posteskla si Marcela. Za tři tisíce si pořídila aspoň profesionální plašič predátorů. Visí u ohrady s ovcemi a v noci bliká různými barvami jako diskotéková koule. Přesto je to podle ní k ničemu.

Šelma rovná se byznys

Podle Tomáše Havrlanta ze Svazu chovatelů ovcí a koz se kolem vlků točí velké peníze. „Hnutí Duha v Beskydech dostalo už v roce 2018 z Norských fondů 17 milionů korun na propagaci vlků. Přitom samo Norsko začalo tehdy svoje vlky redukovat,“ uvedl Havrlant. O dva roky později prý stát z 28 milionů na ochranu stád ovcí před vlky ukrojil Hnutí Duha skoro 16 milionů na projekt Soužití a monitoring vlků.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.