Emír se naštval, že ho nechtějí, a zmizel: Odlet po katarsku! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 28. ledna 2023

Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

Emír se naštval, že ho nechtějí, a zmizel: Odlet po katarsku!

Na přilehlé terase se pak spolu vyfotili.
Na přilehlé terase se pak spolu vyfotili. (Foto ČTK/O. Deml, KPR, ara)

Odejít po anglicku znamená zmizet jako pára nad hrncem. Když přidáte trochu toho zklamání a hněvu, máte odlet po katarsku. Ten předvedl emír Tamim bin Hamad Sání (42), který po středeční údajně veleúspěšné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem (78) a premiérem Petrem Fialou (58) zrušil čtvrteční program v Praze!

Co se stalo? Sání se chtěl údajně stát regulérním účastníkem evropského summitu 27 unijních a 17 neunijních zemí, který se konal včera na Hradě. Jenže mu nešlo vyhovět. „Summit Evropského politického společenství (EPC) je evropská platforma, jejímž cílem je diskuse lídrů evropských zemí. EPC má jasně daná pravidla, která jsou výsledkem řady dohod a nelze do nich svévolně zasahovat,“ uvedl pro Aha! mluvčí vlády Václav Smolka. Další zdroj z Úřadu vlády pak Aha! sdělil, že Hrad zřejmě katarského emíra uvedl v omyl tím, že mu do poslední chvíle sliboval, že jeho účast na summitu i slavnostní večeři »nějak zařídí«. Nakonec to ale nevyšlo a emír ve středu večer odletěl.

Brusel mu řekl »ne«

Tuhle interpretaci nepopírá ani Hrad. „On tady nechtěl zůstat, protože mu bylo Bruselem přes Úřad vlády definitivně potvrzeno, že nemůže být řádnou součástí summitu. Vyhodnotili si (emírova delegace – pozn. red.), že je pro ně efektivnější setkat se s těmi státníky individuálně a při jiné příležitosti. Účast na summitu není věc české strany, ale věc Charlese Michela (předsedy Evropské rady – pozn. red.) a Emmanuela Macrona (francouzského prezidenta – pozn. red.),“ řekl Aha! šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák. Emír proto odletěl do Londýna, kde se mu vyvrbil nečekaný a užitečnější program. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak ujistil média, že samotná návštěva byla úspěšná.

Na nás se nezlobí

Sání v Praze podepsal se Zemanem smlouvu o hospodářské a další spolupráci, dohodl se na otevření katarského velvyslanectví v Praze a uvažoval o možnosti posílení leteckého spojení mezi českou a katarskou metropolí. Česko chce prohloubením spolupráce s blízkovýchodní zemí, která má obrovská úložiště ropy i zemního plynu, zajistit energetické dodávky, které nesouvisí s Ruskem. Nic z dohodnutých věcí by údajně nemělo být ohroženo, protože emír prý ví, že veto nepřišlo od české strany, ale ze strany Bruselu, který nemá s Katarem ty nejlepší vztahy. I tak ale pro něho pražská cesta navždy bude mít trpkou pachuť...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.