Státní energetický tarif? Zmatek okolo příspěvku pro lidi | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Státní energetický tarif? Zmatek okolo příspěvku pro lidi

Ilustrační foto
Ilustrační foto (profimedia.cz)

Pomoci lidem s extrémně vysokými cenami energií má tzv. úsporný tarif. Domácnosti mají od státu podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (55, za STAN) získat až 16 tisíc korun.

Jenže letos asi bude příspěvek nakonec mnohem nižší. „Na podporu letos půjde jen asi deset miliard korun, a to pravděpodobně jen pro elektřinu a plošně,“ řekl Hospodářským novinám zdroj blízký jednání mezi ministerstvem průmyslu a dodavateli energií. „Pokud to tedy vydělíme odběrnými místy, vychází to na nějaké dva až dva a půl tisíce na jednoho,“ dodává.

Stát přitom slíbil, že na celý balíček má vyčleněno skoro 66 miliard. Podle premiéra Petra Fialy (57, ODS) se ale domácnosti nemusí bát, předem avizované peníze lidé dostanou – jen větší část v příštím roce. „Nic není zatím rozhodnuto a není tedy třeba šířit nějaké spekulace,“ napsal Aha! předseda vlády s tím, že o finální podobě vyplácení slevy a její částky se rozhodne během srpna.

Podmínky slevy?

Kabinet už předem avizoval, že o slevu, kterou dostanou dodavatelé energií, nebudou lidé muset žádat. Každý ji totiž dostane automaticky. To se netýká SVJ ani družstev, ty si budou muset požádat. Prostředky nepůjde získat na rekreační objekty ani na elektromobily. Zatím jsou dvě zvažované verze vyplácení, a to že se buď o darované státní peníze sníží měsíční zálohy, nebo bude ponížena celková částka ve vyúčtování.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.