Putinův projev v Moskvě: Co nám vlastně řekl? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. dubna 2024

Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie

Putinův projev v Moskvě: Co nám vlastně řekl?

Ruský prezident Putin na oslavách ke Dni vítězství v Moskvě, (9.05.2022).
Ruský prezident Putin na oslavách ke Dni vítězství v Moskvě, (9.05.2022). (Reuters)

Západ očekával vyhlášení mobilizace ruského lidu do armády nebo oficiální vyhlášení války Ukrajině. Vladimir Putin (69) ale včera všechny překvapil, když velké oznámení vynechal a jen dál šířil ruskou propagandu.

Moskevská přehlídka k výročí konce druhé světové války je každoročně jednou z největších ruských oslav. Země se chlubí balistickými raketami, tanky nebo tisíci vojáky v ulicích. Tentokrát byl ale jejich počet nižší, stíhačky nad hlavy diváků nakonec vůbec nevzlétly a Putina na pódiu nedoprovodil ani jeden světový státník. Chyběl i jeho spojenec, běloruský prezident Alexandr Lukašenko (67). „Je problematické se dnes asociovat s válečnými zločiny, které Rusko páchá na Ukrajině. Takže se distancovali od války takhle svojí nepřítomností,“ vysvětlil Aha! bezpečnostní expert Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Pokračování propagandy

A co tedy místo velkého gesta či ohlášení války včera přišlo? „Rusko zasadilo preventivní úder agresi. Bylo to vynucené, včasné a jediné správné rozhodnutí,“ obhajoval Putin vpád na Ukrajinu, při čemž obvinil NATO z přípravy útoku na Ruskem okupovaný poloostrov Krym. „Byl tam důraz na patriotickou notu. Jinak ten projev byl krátký a slabý,“ komentoval Havlíček, podle něhož Putin jen pokračoval v ruských spekulacích, které dávkuje domácímu publiku.

Obtížný triumf

Vítězství nad nacismem si včera připomínala i Ukrajina. Její prezident Volodymyr Zelenskyj (44) připomněl smrt více než osmi milionů Ukrajinců za druhé světové války a upozornil, že ani vítězství nad Ruskem nebude snadné. „Vyhráli jsme tehdy, vyhrajeme i teď,“ řekl však odhodlaně v projevu, ve kterém vyslovil přání, že bude brzy jeho země slavit rovnou dva Dny vítězství.

Kde byl Gerasimov?

Že na pódiu vedle Putina budou chybět světoví lídři, se dalo očekávat. O to překvapivější ale bylo, když vedle něho nebyl ani náčelník armádního štábu Valerij Gerasimov (66). „Buď je zraněn vážněji, než jsme byli informováni... Anebo natolik zraněn není a jeho místo je na velitelském stanovišti v Izjumu. Bylo by to z hlediska bojové činnosti důležitější, než aby byl na přehlídce,“ řekl Aha! generál Ándor Šándor (69).

Přehlídka ke Dni vítězství v Moskvě. (9.5.2022)

Video se připravuje ...

Zkrvavený ruský ambasador

Připomenout si vítězství nad nacistickým Německem šel včera ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev (63). Při pokusu položit v poledne věnec k pomníku sovětských vojáků, mu ale demonstranti v jednom momentě polili obličej červenou barvou připomínající krev. „Fašisté, bandité,“ skandoval dav směrem k ruské delegaci. Věnec nakonec roztrhali a jeho zbytky po diplomatech házeli. Podle televize Polstat měl ambasador po incidentu prohlásit, že je na Putina hrdý.

Reakce politiků:

Premiér Petr Fiala (57, ODS): „Nemá smysl se ohrazovat proti každé jednotlivé lži, která v Moskvě zazněla, projev ale potvrdil důležitost jednotného a razantního postupu Západu proti agresorovi.“

Ministr zahraničí Jan Lipavský (36, Piráti): „Opakovaně říkám, že Rusko nemá morální nárok oslavovat konec druhé světové války, protože tou agresivní útočnou válkou proti Ukrajině pošlapali veškerý odkaz toho jejich vítězství proti nacistickému Německu.“

Ministryně obrany Jana Černochová (48, ODS): „Putin na Rudém náměstí lhal, jako když Rudé právo tisklo. Rusové zaútočili na suverénní demokratickou zemi, která jim nic neudělala, a zabíjejí, mučí a znásilňují civilní obyvatelstvo. To je barbarství, které se nedá ničím vysvětlit či obhájit.“Přečtěte si
jity
11. 5. 2022 • 12:27

Ukrajincům se toho asi nepovedlo více. Paroubek na CCN říkal, že jsou tam všechny levicové strany zakázány. Proč asi? To zvěrstvo tam odnášejí nejvíce obyčejní lidé, kteří za nic nemohou a neměli sílu a ani peníze utíkat.

-bello-
11. 5. 2022 • 00:17

oprava:
bylo to před 11 lety, kdy vyznamenali Ukrajinci Banderovce
A ano, v rámci objektivní pravdy dějepis ví, že Banderovci spolupracovali s nácky , s Hitlerem a Češi, Slováci a Poláci Banderovce nenáviděli pro zvěrsta a desetitisíce obětí na životech, které způsobili. 11 let od vyznamenání jejich vůdce Ukrajinou a tedy od legalizace zvěrstev je v toku dějin časově něco jako "před chvilkou. " Dnes jsou Ukrajinci už v Evropě a mně není jasné pro koho před 11 lety většinově zvedali ruku. (Možná to ví líp pan učitel Fiala, ale Lipavský sotva!). Mně se zdá, že je politicky korektní říct, že se "demokratický " posun od nácka k herci Ukrajincům taky moc nepovedl .

-bello-
10. 5. 2022 • 23:11

Lipavský je plně mimo mísu a Fiala je mluvka.
"Bezpečnostní expert " mě přiměl podívat se na časosběrnnou mapu stěhování NATO k hranicím Ruska.
Zelenský oslavil vítězství nad nacismem, ale před 5 lety nácky Banderovce vyznamenala Ukrajina metály.
Nemám ráda, když se předělává dějepis , jedno jakého národa.A nemám ráda ani agresory, ale ani diktující si vyžírky na medonosné louce Evropské unie, kam by se ještě dlouho jinak nedostali.
Přeberte si to!

Dianthos
10. 5. 2022 • 22:38

Není.

jity
10. 5. 2022 • 09:49

Co to tam sedí vedle Putina za bábu, to je manželka?

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.