S bolestmi hlavy pomáhá i biologická léčba: Nestyďte se za migrénu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 28. května 2022

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

S bolestmi hlavy pomáhá i biologická léčba: Nestyďte se za migrénu!

Migrénou trpí třikrát víc žen.
Migrénou trpí třikrát víc žen.  (istock.com)

Pro tisíce lidí je obtížné si připustit, že za jejich bolestmi hlavy, závratěmi, zvracením je ve skutečnosti migréna, a že ji lze léčit a příznaky mírnit. Z obavy z posměchu okolí nemoc sami před sebou zlehčují.

Není to vrtoch

„Představte si, že žijete ve společnosti, kde se o migréně mluví převážně jako o obyčejné bolesti hlavy zvládnutelné sklenicí vody. Migréna je také často vnímána jako fňukání či vrtoch neschopných hysterických paniček, které se nedokážou vyrovnat se stresem, případně jako výmluvu při odmítnutí sexu,“ vysvětluje Rýza Blažejovská, předsedkyně pacientské organizace Migréna-help.

20 let bez pomoci

Podle neuroložky MUDr. Evy Medové z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy FNKV zlehčuje nebo popírá potíže asi třetina jejích pacientů. Někteří zašli za lékařem až po dvaceti letech, kdy s migrénou žili. „Jsou to především lidé, u nichž se nemoc vyskytovala v rodině a oni to vnímají tak, že se to musí vydržet,“ popisuje neuroložka.

Specializovaná centra

Praktický lékař vás odešle k neurologovi a ten do specializovaných center pro léčbu bolesti hlavy. V Česku jich je přes 30. Lidem s nejtěžší formou migrény může pomoci biologická léčba. „Pojišťovny proplácí tuto léčbu. Ta umí snížit počet záchvatů o více než polovinu, zkracuje trvání atak a zmírňuje intenzitu. A má minimum nežádoucích účinků,“ dodala neuroložka Medová.

Možná o nemoci nevíte...

•Je to tepavá bolest, která zasahuje jednu stranu hlavy. Může být až nesnesitelná, trvá obvykle 4 – 72 hodin.

•Je provázená nevolností až zvracením, přecitlivělostí na světlo, pachy a zvuky.

•Člověk není schopen vykonávat své běžné povinnosti.

•Trpí jí 20 % žen a 7 % mužů. Nejčastěji se objevuje před 30. rokem věku.

Migréna, nebo obyčejný bolehlav? Otestujte se!

  1. Bolí vás hlava jen na jedné straně?
  2. Je bolest pulzující a tepající?
  3.  Je vám nevolno, případně zvracíte?
  4.  Vadí vám při bolesti i světlo, zvuky či pachy?
  5.  Zhoršuje se bolest hlavy, když pracujete nebo se jinak namáháte?
  6. Nemůžete kvůli bolesti hlavy dělat to, co obvykle? Pokud odpovíte alespoň na 3 otázky ANO, pravděpodobně trpíte migrénou.

Hejlík: Můj život s bolestí

První potíže se u herce Lukáše Hejlíka (42) objevily kolem 25. roku, kdy ve 14 dnech prodělal celou sérii migrén. „Pak jsem měl asi 10 let pokoj. Teď jsem se vrátil ke stavu, kdy mívám migrenózní období celkem často, a pak je zase proložené až třemi měsíci klidu. Záchvaty migrény jsou většinou vázané na akční, nervózní období,“ říká herec. Migréna se u něj ohlašuje nejdřív tzv. aurou, a pokud si rychle nevezme lék, následuje záchvat migrény. „Naštěstí ji nemívám tak dlouho, celá ta velmi nepříjemná bolest trvá zpravidla hodinu.“

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.