Žádné »bolení hlavy«, ale záchvat jako hrom! Co (možná) nevíte o migréně
Migrénou trpí přibližně každý desátý člověk. Přesto více než 40 % pacientů nemá diagnózu potvrzenou lékařem. Toto závažné neurologické onemocnění postihuje především populaci v nejproduktivnějším věku mezi 18. a 60. rokem života a je doménou žen.
Rozhodně není jen tak nějakým »bolením hlavy«, vyznačuje se paralyzující bolestí doprovázenou nevolností, poruchou vidění a citlivostí na světlo a zvuky. Jeho vliv na kvalitu života je zásadní. Představuje stálý problém, u kterého člověk nikdy neví, kdy mu překazí plány. Těm, kteří znají »jen« klasickou bolest hlavy, se těžko vysvětluje, jak moc odlišnou bolest pociťují migrenici.
Projevy onemocnění
• Ataka migrény má u každého jiný průběh a její trvání se pohybuje mezi 4 a 72 hodinami.
• Projevuje se jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, často doprovázenou žaludeční nevolností a zvracením, přecitlivělostí na světlo a hluk, pocením, extrémní únavou až depresivními stavy.
• Výjimkou není ani zimnice, návaly horka, průjem a mžitky před očima.
Běžné léky nepomáhají
Ačkoliv je migréna třetím nejběžnějším onemocněním na světě, více než 40 % pacientů nemá nemoc diagnostikovanou. Právě praktik totiž může svého pacienta včas předat do péče specializovaného neurologa, který se o něj po stránce migrény stará. Pacienti se ale snaží řešit akutní stavy pomocí volně prodejných léků proti bolesti, které zatěžují organismus a po čase přestávají fungovat. „Volně prodejná analgetika nejsou řešením. Pacienti bez konzultace s lékařem užívají i několik tablet proti bolesti denně, přestože na akutní léčbu migrény jsou určeny léky ze skupiny triptanů,“ říká MUDr. David Doležil, předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a neurolog z Headache Centra Praha.
Nová biologická léčba
„Novou možností v léčbě migrény je cílená biologická léčba, která může snížit počet migrenózních dnů, intenzitu záchvatů a jejich četnost,” dodává doktor Doležil. Více informací o migréně najdete na www.migrena-help.cz.
Den migrenika
Neustálé očekávání možného záchvatu, to je každodenní rutina migrenika. Přibližně 20 % migreniků dokáže blížící se záchvat poznat. Tito pacienti zažívají tzv. auru, která příchod migrény ohlašuje. Fáze aury netrvá více než 60 minut a je charakteristická výpadky vidění v části zorného pole, poruchou citlivosti, zhoršenou schopností mluvit a omezenou hybností končetin. Poté nastupují klasické příznaky migrény, které vyřazují pacienta z běžných denních činností – z rodinného, pracovního i společenského života. Nejde předem odhadnout, kdy se ataka migrény objeví.