Unikátní akvadukt v České Kamenici: Koryto je památkou! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 20. května 2022

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Unikátní akvadukt v České Kamenici: Koryto je památkou!

Obloukový kamenný most.
Obloukový kamenný most. (Foto archiv České Kamenice)

Česko má novou kulturní památku. Na seznam ministerstva kultury se dostal akvadukt z České Kamenice. Jde o kamenné koryto s obloukovým mostem.

„Byl postaven v roce 1872 přes říčku Kamenici a přiváděl vodu k pohonu strojů v továrně Christiana Kreibicha na umělou vlnu,“ řekla Věra Brožová z pobočky Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem. Nadzemní vodovod je jedním z mála dochovaných, a přitom v minulosti hojně využívaných zařízení na využití vodní energie v průmyslu.

„Byť se z celého vodního díla dochoval pouze akvadukt s částí náhonu, stále se jedná o ojedinělou technickou památku, která by měla být zachována pro další generace,“ dodala Brožová. Také proto se teď chystá radnice podemletý akvadukt opravit. „Vyčlenili jsme 300 tisíc a v příštím roce začneme sanovat základové zdi a chceme připravit také jeho zpřístupnění veřejnosti,“ sdělil starosta České Kamenice Jan Papajanovský.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.