Největší rodinný skautský klan: U SKAUTŮ JE CELÁ RODINA | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. dubna 2024

Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie

Největší rodinný skautský klan: U SKAUTŮ JE CELÁ RODINA

Skautský klan rodiny Kamasovy.
Skautský klan rodiny Kamasovy. (Foto Aha! – Slávka Červená)

V Uherském Hradišti oslavili s ročním zpožděním 100 let tamního skautingu. Zúčastnili se i Kamasovi, kteří jsou na Slovácku největším skautským rodinným klanem. Skautingu se věnuje Jiří Kamas (67), přezdívaný Sam, jeho manželka Eva (64), dcera Eva (41), syn, snacha Lenka (38) a zapojila se už i tři ze šesti vnoučat.

„S ženou, učitelkou, jsme se seznámili před 44 lety na táboře na Vršavě v Koryčanech, který jsme vedli 12 let. Věděla, koho si bere. Skautu věnuji veškerý volný čas. Rodinná dovolená? Tábory a příroda. Máme dvě základny – ve Starých Hutích a u Zdounek v Divokách. Práce je pořád,“ přiblížil Jiří Kamas, který je od roku 1988 vedoucím skautského střediska Psohlavci.

Návrat Skautu

„Největší radost jsem měl v roce 1989, při návratu Skautu. Mohli jsme vystoupit z ilegality. Ale měli jsme štěstí. Když nás v roce 1970 zakázali, vzal nás pod křídla Sdružený závodní klub pracujících Letu Kunovice a tajně jsme dělali dál. Nespadali jsme pod žádnou školu. A děcka se mohla věnovat turistice, tábornictví i vodáctví,“ konstatoval.

Děti se změnily

„Dřív měly děti daleko lepší fyzičku, byly praktičtější a odolnější. Dnes jsou zdatnější technicky, ale bohužel je venku moc neuvidíte. Sedí doma u počítače, hrají si s mobilem. Mají ale hodně kroužků. To dříve nebývalo. Mě do Skautu přivedla láska k přírodě a k tomu mladé ty roky vedu. Vysadili jsme mnoho stromů v lesích, krmíme ptactvo,“ dodal Sam.

Významné osobnosti

Mezi skauty z Uherského Hradiště patřil například oscarový režisér Elmar Klos, světoznámý vědec Jiří Friml, entomolog Albert Gottwald – Alab, Augustin Čáp – vedoucí katedry tělovýchovy a sportu u matfyz UK, ikona českého designu Miroslav Navrátil nebo Štěpán Hulík, scenárista a nositel Českého lva z roku 2013.

Michelinský kuchař

Sam je půl století i tramp, a když není ve Skautu, je v trampské osadě Líné kostry. V republice i na Slovensku je vyhlášeným trampských kuchařem a dostal i trampskou michelinskou hvězdu.

Skautský klan rodiny

Kamasovy Hlava rodiny (druhý zprava) Jiří Kamas – Sam (67) s manželkou Evou (64), vpravo syn Jiří – Šeďa (37), vlevo dcera Efča (41) a vnučky vzadu Adéla – Aďa (12), Kačka (8), Zuzka (9) a Ondra (1,5). Chybí jen snacha Lenka (38), která byla s nemocnými dětmi.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.