Před 30 lety začala kuponová privatizace: Ztracené miliardy v akciích | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Před 30 lety začala kuponová privatizace: Ztracené miliardy v akciích

Kupónová knížka, ilustrační foto
Kupónová knížka, ilustrační foto (ČTK)

Symbol »divokých devadesátek«, ekonomické transformace i prvních velkých podvodů. To je kuponová privatizace. Prodej kuponových knížek a známek začal před 30 lety. A pozor, mnoho z nich platí dodnes!

Kuponová privatizace byla součástí celkové transformace ekonomiky, kterou Československo a později Česká republika procházela po pádu komunistického režimu. Stát se tehdy zbavoval majetku také v restitucích, malé provozovny se dražily v aukcích, kuponová privatizace pak měla odstátnit velké podniky.

Pak přišly skandály, vytunelované společnosti, třeba Harvardské fondy Viktora Koženého (58), a přeskupování akcií v držení fondů. Mnoho lidí zapomnělo, že nějaké akcie vůbec má. Dodnes však Centrální depozitář cenných papírů eviduje přes 700 tisíc nezařazených účtů. Dle odhadů na nich lidé ještě letos měli akcie za deset až patnáct miliard korun.

S jejich vyhledáváním nyní pomáhá online služba Zapomenuté miliardy. A stará kuponová knížka potřeba není. „Služba je bezplatná až do chvíle, než případně objevíme hodnotné akcie. Lidé se tak nemusí bát, že by od nás odešli se ztrátou,” řekl její zakladatel Daniel Surmař. V případě, že se nějaký zapomenutý poklad najde, nabízí také zpeněžení akcií.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.