Rychlá inflace přináší velké zdražování: Jak to zahýbá s vaším rozpočtem? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Rychlá inflace přináší velké zdražování: Jak to zahýbá s vaším rozpočtem?

Vyšší ceny pocítíme nejen u potravin, ale i v nákladech na bydlení.
Vyšší ceny pocítíme nejen u potravin, ale i v nákladech na bydlení. (Foto Aha! – Tonda Tran, ara, ČTK/D. Ramík)

Češi začínají mít hluboko do kapsy. A nemůže za to nic jiného než největší zdražování za posledních 13 let. Ekonomové mluví dokonce o inflačním šoku. Růst cenové hladiny se totiž v srpnu vyhoupl na 4,1 procenta. A do konce roku se zlevnění nejspíš nedočkáme.

Oproti červenci inflace vzrostla o 0,7 procentního bodu, a dosáhla tak meziročně 4,1 procenta. To je nejvíc od listopadu roku 2008. To ale překvapilo analytiky, kteří čekali stagnaci na červnových 3,4 procenta. „Na vývoji se podílely jak ceny zboží, tak ceny služeb z téměř všech oddílů spotřebního koše. Ceny zboží se oproti loňskému srpnu zvýšily o 3,6 procenta a ceny služeb o téměř pět procent,“ uvedla Pavla Šedivá z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Drahé bydlení
Nejvíce ale podle statistiků vzrostly náklady na bydlení. Nájemné stouplo o 2,5 procenta a vodné a stočné oproti loňsku podražily o 5,5 procenta. Téměř o sedm procent zdražily výrobky a služby pro běžnou údržbu domácností. V dopravě pak meziročně vzrostly téměř o pětinu ceny pohonných hmot. Z potravin Češi připlácí za oleje a tuky nebo zeleninu. Dražší je také oblečení a obuv.

Zničí úspory
Inflace ale ovlivňuje i úspory na účtech. „Vysoká inflace je zničující pro úspory na běžných a spořicích účtech v bankách. Lidé proto stále častěji chtějí investovat. Populární jsou hlavně nemovitosti, akcie, zlato a kryptoměny,“ řekl Aha! hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. A co za tím vším stojí? „Do ekonomiky se pumpovaly peníze ostošest. Ve stejné době se přitom pozastavovaly výrobní kapacity, což snížilo množství produktů na trhu,“ dodal Křeček, který očekává, že Česká národní banka (ČNB) v brzké době bude zvyšovat úrokové sazby. To by mělo zdražit úvěry i úrokové sazby na spořicích účtech a přimět tak lidi méně utrácet.

Přehled zdražování v uplynulých měsících.

Nejen v Česku

Podle partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic Petra Kymličky se rychlý růst cen netýká jen Česka. „Podobnému trendu čelí také například sousední Německo,“ napsal Aha!. V zemích eurozóny inflaci ovlivňuje hlavně růst cen za energie. Podle Eurostatu je ale nižší než v Česku. V srpnu dosáhla tří procent.

Zlevnění se nedočkáme

Vývoj cen se nezlepší podle analytiků ani v dalších měsících. Podle analytika společnosti Akcena Miroslava Nováka se meziroční inflace bude pohybovat kolem čtyř procent minimálně do konce roku. Nelze prý ani vyloučit, že přesáhne i hranici pěti procent. Na vině je totiž dražší elektrická energie, která se v cenách začne teprve projevovat.

Víte, že...
...ČNB už letos úrokovou sazbu zvýšila dvakrát? Současná výše sazeb je 0,75 %.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.