Poškození důležitého orgánu nemusí vždy končit cirhózou | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 28. ledna 2022

Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

Poškození důležitého orgánu nemusí vždy končit cirhózou

...
... (youtube.com/ Dr. Drew´s LCTV)

Chronické virové záněty, nadměrná konzumace alkoholu a nealkoholová tuková choroba – to jsou dnes tři nejčastější příčiny chronických jaterních onemocnění. U většiny z nich je konečným stadiem cirhóza, která také bývá příčinou předčasného úmrtí.

Včasné odhalení je šance Játra jsou ale orgánem s výjimečnou schopností regenerace, a pokud je onemocnění odhaleno včas, lze úpravou životosprávy a léčbou poškození zvrátit.

Cirhóza je konečná Jde o konečné stadium poškození jater s těžkou poruchou jejich funkce. A bohužel je diagnostikováno stále častěji. „K nevratnému poškození jaterních buněk v případě chronických onemocnění nedochází náhle, proces obvykle trvá i několik let. Onemocnění postihuje převážně dospělé, varující je zejména nárůst výskytu u žen,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák. Délka života se u cirhotiků zkracuje vůči průměru o 10 let, v České republice jich umírá ročně asi 2000.

Jaterní steatózu (ztučnění jater), u níž dochází k nahromadění tuku ve více než 5 % jaterních buněk – lze v podstatě označit za neškodné onemocnění. U 5 – 20 % pacientů se však za určitých okolností objeví u prosté steatózy zánětlivé změny a poškození jaterní tkáně. V tom případě mluvíme o nealkoholové steatohepatitidě. Ta již představuje riziko pro vznik fibrózy, tedy nahrazování jaterních buněk vazivem v důsledku zánětu. Následně může dojít k rozvoji cirhózy, tedy k nevratnému zjizvení jaterní tkáně, která není schopna plnit své funkce.

Prevencí je životospáva „U většiny pacientů s prostou jaterní steatózou není třeba žádná specializovaná léčba – stačí odstranit hlavní příčiny. V případě alkoholu je to abstinence, u nealkoholové tukové choroby jater pak zlepšení životosprávy a snížení hmotnosti,“ radí MUDr. Lazák. Léčba je naopak nutná u nemocných se steatohepatitidou a dalšími stadii poškození jater.

Podpořte regeneraci buněk! Jak? Například užíváním látek přírodního původu – tzv. esenciálních fosfolipidů. Tyto látky se zabudovávají do membrány jaterních buněk a přispívají tak k obnově jejich struktury.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.