Důchody příští rok vzrostou o 750 korun: Průměrná penze 16 tisíc? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 5. března 2024

Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav

Důchody příští rok vzrostou o 750 korun: Průměrná penze 16 tisíc?

Průměrný důchod zřejmě v příštím roce přesáhne hranici 16 tisíc korun.
Průměrný důchod zřejmě v příštím roce přesáhne hranici 16 tisíc korun. (Foto Aha! – M. Rušinová, J. Poláček a Profimedia.cz)

Bezmála 3 miliony příjemců starobních, vdovských či invalidních důchodů čeká od příštího roku mírné přilepšení. Vláda má dnes projednat, aby se nad rámec zákonné valorizace penze zvedly o pevných 300 korun.

Jak jde o přidání seniorům, i bdělá strážkyně státní kasy Alena Schillerová (57, za ANO) měkne... „Životní úroveň seniorů je jasná priorita této vlády a nejinak tomu bude v roce 2022. Právě jsme dosáhli koaliční dohody, že se od ledna důchody zvýší o 300 korun měsíčně nad rámec zákonné valorizace. A to pevnou částkou, abychom více pomohli lidem s nižšími důchody,“ uvedla Schillerová. Kývla tak na návrh ministryně sociálních věcí Jany Maláčové (39, ČSSD), aby se s valorizací místo dvou stovek přidaly seniorům rovnou stovky tři.

Magická meta

„Valorizace u průměrného starobního důchodu dosáhne zhruba 450 Kč. V příštím roce se tak důchody v průměru navýší o zhruba 750 Kč, přičemž průměrná výše důchodu přesáhne hranici 16 000 Kč,“ napsala pak Aha! Schillerová s tím, že konečný růst bude znám až v září. Ten v každém případě senioři ocení. „Ti v průběhu pandemie koronaviru nezaznamenali žádné výpadky příjmů, a navíc obdrželi rouškovné ve výši 5000 korun. Jelikož zákonná valorizace již zohledňuje růst cen i mezd, zvýšení nad tuto úroveň povede k růstu kvality života českých důchodců,“ sdělil Aha! hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Jenže jak také Křeček upozorňuje, tento vstřícný krok ještě více prohloubí díru ve státním rozpočtu. Ten skončil loni v deficitu 367 miliard. Letos se za první čtyři měsíce propadl o 192 miliard korun.

Důchody pokryje neexistující daň

Ministryně Maláčová (39, ČSSD) vypočítala, že na navýšení důchodů bude v příštích třech letech třeba přes 30 miliard navíc, jen v roce 2022 o 10,3 miliardy více. „A kde na to vezmeme? Dotáhneme digitální daň,“ uvedla na Twitteru. Přitom tzv. digitální daň cílící na velké americké společnosti, jako je Google, Facebook či Amazon, naráží na ostrou kritiku USA. Je prý diskriminační a Spojené státy kvůli jejímu zavedení hrozí odvetou. Navíc podle šéfekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy ani speciální daň růst důchodů nepokryje. „Už pro letošní rok počítal státní rozpočet s výnosem více než miliardy korun právě z digitální daně. V příštím roce měla vynést 3,5 miliardy. Jenže zatím se ji vládě nepodařilo prosadit,“ napsal Kovanda Aha!.

 

Přečtěte si
donypan
13. 8. 2021 • 11:12

To je humbuk,inflace 4%,všechno zdražuje kam se podíváš a 800Kč to má spasit.To je hnus vebennosti.

xcarodejka
28. 5. 2021 • 13:08

Měly by se zvýšit důchody těm, kterým byl převeden částečný invalidní důchod na důchod starobní. někdy kvůli nepřesné diagnóze měly lidi důchod pouze částečný a nyní jako invalidní si ve stáří již přivydělávat nemohou. Také ženy, které byly déle doma s dětmi, nebo s dítětem které vyžadovalo zvláštní péči, jsou ve výpočtu důchodu znevýhodněny.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.