Policie: KONTROLY SE RUŠÍ! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Policie: KONTROLY SE RUŠÍ!

Více než dva na ulici? Policie už „náhodná setkání“ lidí neřeší
Více než dva na ulici? Policie už „náhodná setkání“ lidí neřeší  (Archiv Blesku)

Chcete se s přáteli potkat v parku, ale bojíte se pokut? Podle policie už nemusíte. Muži zákona totiž nebudou omezovat volný pohyb lidí, protože momentálně platný pandemický zákon je na to prý krátký a pohyb osob regulovat nemůže. Hromadné organizované akce jsou ale podle vnitra i policie stále tabu.

Podle výkladu ministerstva vnitra a některých právníků není možné po ukončení nouzového stavu omezovat setkávání lidí. Vláda ale zpřísnění přece jen schválila a lidem nařídila, aby se potkávali maximálně ve dvou. „Jak v pandemickém zákoně, tak v zákoně o ochraně veřejného zdraví je možné v této situaci nějakým způsobem omezit pohyb venku,“ uvedl k opatření ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62, za ANO) pro ČT. Jenže policie je jiného názoru. „Pandemický zákon (podle kterého se nyní omezení řídí) ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, tj. ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem,“ uvedla Policie ČR na Twitteru. Podle strážníků tak opatření ministra Arenbergera pokrývá pouze hromadné akce, do kterých setkávání více lidí na veřejnosti nelze zařadit. Policejní prezidium se opírá o analýzu ministerstva vnitra.

„Pandemický zákon a zákon o ochraně veřejného zdraví umožňují plošně regulovat, omezovat či zakazovat pouze konání tzv. hromadných akcí, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě, a to včetně akcí soukromých, jako jsou večírky,“ potvrdil Aha! Adam Rözler z tiskového odboru ministerstva vnitra. Podle rezortu se však omezení nevztahuje na běžná setkávání osob, nebo na jakýkoli pohyb a pobyt většího počtu lidí na veřejnosti, natož v soukromí. „Už vůbec pak nelze tato ustanovení vztahovat na plošná omezení či zákazy běžných návštěv v rámci rodiny či osob blízkých,“ potvrdil Rözler s tím, že opatření podmínky volného pohybu nijak neupravuje ani neurčuje, kolik osob se může individuálně setkávat. Arenberger ale uvedl, že právní výklad ministerstva vnitra pokládá za sporný. Pokud by nařízení chtěl někdo prověřit, může se prý obrátit na soud. Na otázku, co si ministr zdravotnictví myslí o zrušených kontrolách policie, ale nikdo z jeho úřadu nereagoval.

Hrozí nám pokuty?

„Policisté budou samozřejmě nadále kontrolovat všechna platná opatření a upozorňovat občany na nutnost jejich dodržování,“ napsala deníku Aha! mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová s tím, že jejich pozornosti neujdou organizované akce v soukromí i na veřejnosti. Naopak na náhodné a neorganizované shlukování lidí, jak se děje například na pražské náplavce, policie páky nemá. „To posouzení, zda na konkrétním místě dochází k porušování platných opatření, náleží vždy policistům na místě,“ doplnila Rendlová. Lidé si navíc musí i nadále dát pozor na nošení respirátorů nebo chirurgických roušek. Dodržování této povinnosti policie nadále kontroluje. Za porušení takového opatření může na místě hrozit pokuta až 10 tisíc korun. Povinnost však neplatí tehdy, kdy člověk zrovna konzumuje jídlo nebo pití. Fyzickým osobám pak hrozí až milionová pokuta za porušení opatření týkající se například pořádání oněch zakázaných večírků.

Chybou je zákon

S výkladem ministerstva vnitra souhlasí i právníci, které deník Aha! oslovil. „Pandemický zákon pokrývá hromadné akce. To znamená, že opatření má možnost korigovat počty lidí na hromadných akcích. Opatření ale nemůže korigovat počty lidí na ulici. Podivuji se nad tím, proč s tímto problémem pandemický zákon nepočítal,“ upřesnil Černý (na snímku) s tím, že zákon by akutně potřeboval novelu. Podle advokátky Dagmar Raupachové (na snímku) chyba vznikla rovněž při vzniku samotného pandemického zákona. „Problémem je, že v zákoně je zákaz setkávání vázán právě jen na slovo „hromadné akce,“ vytkla Raupachová.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.