Sedmdesátníci přicházejí na řadu: Jak na rezervaci očkování? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 29. února 2024

Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich

Sedmdesátníci přicházejí na řadu: Jak na rezervaci očkování?

Očkování seniorů v Brně.
Očkování seniorů v Brně. (Hynek Zdeněk)

Počínaje dneškem se mohou o očkovací látky proti covidu hlásit také senioři starší 70 let. Těch je v Česku zhruba milion. Vyjde vakcína na všechny zájemce? A na co se by se měli lidé připravit?

Když se letos v lednu spustily registrace k očkování pro lidi nad 80 let, bylo jasné, že nejde zrovna o systém uživatelsky přívětivý ke starším lidem. Registrace totiž probíhá výhradně elektronicky, systém navíc provázely problémy. Potvrzující kódy chodily lidem se zpožděním, nebo vůbec, a když už zájemce všechny »nástrahy« překonal, dozvěděl se, že volné očkovací termíny jsou vyčerpány...

Není kam spěchat

Bude to tentokrát lepší? „Bude záležet na dostupnosti vakcíny v jednotlivých očkovacích centrech. To my už nemůžeme ovlivnit,“ řekl deníku Aha! Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT. Ten ale slibuje, že problémy se systémem by být už neměly: „Vychytali jsme všechny mouchy.“ Změnou oproti lednu také je, že v registračním systému už lidé neuvádějí svůj zdravotní stav. A neplatí také, že kdo se dřív zapíše, ten se dříve očkuje. „Čas registrace nerozhoduje, nerozhoduje ani konkrétní zdravotní stav. Nemusí tedy čekat a registrovat se ihned po otevření registračního systému,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (50, za ANO). Rozhodující zůstává věk zájemců.

Astra Zeneca: Lepší, než se čekalo

Mezi částí seniorů se projevila nedůvěřa k látce, kterou mají být očkováni. Vakcína od britské Astra Zenecy má totiž údajně mít slabou ochranu proti nákaze (jen kolem 70 %) a hodit se má spíše pro mladší ročníky. Nová studie ale ukazuje, že už jedna dávka této vakcíny sníží riziko nákazy o více než 90 procent. Tedy podobně jako látka od amerického Pfizeru.

Jak na to

  • K registraci k očkovaní se přihlásíte na internetových stránkách www.crs.uzis.cz nebo www.registrace.mzcr.cz. V systému zadávate své telefonní číslo (na něj vám dorazí potvrzující PIN kódy), dále vyplňujete své jméno a příjmení, číslo pojištěnce a svou pojišťovnu a svůj věk. Pokud nesplňujete podmínku věku, systém vás dále nepustí.
  • Dalším krokem je pak samotná rezervace termínu. Vybrat si můžete očkovací místo, datum a čas očkování. To, že skutečně můžete přijít ve stanovený čas, vám ale musí přijít na mobil v potvrzení.
  • Lidem, kteří si nerozumí s počítačem, mohou s registrací pomoci příbuzní. Zavolat lze také na linku 1221, kde za seniory vše zařídí operátor. Navíc do očkování seniorů se zapojí také zhruba 3500 praktických lékařů. Ti rovněž mohou seniora do systému dostat.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.