Kolik vás bude stát havarijní pojištění? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 23. září 2023

Svátek slaví Berta, zítra Jaromír

Kolik vás bude stát havarijní pojištění?

 (Unplash.com)

Řada řidičů stále považuje havarijní pojištění za zbytečný luxus a vyhozené peníze. Vždyť mají povinné ručení, k čemu by platili ještě to havarijní? Ale mít sjednané havarijní pojištění se vám může hodit v mnoha situacích a zdaleka nemusí být tak drahé, jak si myslíte.

Proč mít havarijní pojištění?

I když havarijní pojištění (na rozdíl od povinného ručení) zákon nevyžaduje, rozhodně se vyplatí se přinejmenším zamyslet nad tím, zda by se vám přece jen nehodilo. Nikdy totiž nevíte, co se vám na silnici může přihodit, i když jezdíte bezpečně a podle předpisů. Havarijní pojištění vám totiž pokryje škody na vašem autě jak v případě dopravní nehody, tak například i tehdy, když vám auto ukradnou nebo se srazíte s divočákem.

Mezi hlavní rizika, která havarijní pojištění kryje, patří škody způsobené dopravní nehodou, vandalismem, odcizením nebo přírodním živlem. Větší rozsah krytí škod si pak můžete zajistit uzavřením různých připojištění, například pojištění čelního skla, srážky se zvěří nebo věcí v autě.

Kolik vás to bude stát?

Kvalitní havarijní pojištění nemusí být drahé. Je ale důležité promyslet, jaká rizika krytí zvolíte, jak nastavíte pojistné limity nebo třeba jak vysoká bude vaše spoluúčast. Nízké limity a vysoká spoluúčast sice snižují cenu pojistného, ale v konečném důsledku mohou hrát proti vám. V případě škody totiž získáte pojistné plnění pouze do výše zvoleného pojistného limitu, a pokud byste ještě k tomu měli zvolenou fixní částku spoluúčasti ve výši například 10 000 Kč, škody do této částky vám pojišťovna neproplatí.

Kromě toho je cena havarijního pojištění závislá také na technickém stavu auta a profilu řidiče, přičemž největší váhu bude mít bydliště, věk a nasbírané bonusy (případně malusy, které cenu pojištění navyšují). Zkrátka a dobře, pokud bydlíte v oblasti se statisticky vyšším rizikem nehodovosti (typicky například Praha) a navíc patříte do věkové skupiny, která se vyznačuje vyšší nehodovostí (typicky kategorie řidičů ve věku kolem 25 a pak 60 a více let), cena pojistného půjde bohužel nahoru.

Průměrná cena havarijního pojištění se pohybuje v rozmezí 2–5 tisíc ročně, ale také to může být více nebo méně. Nezapomínejte však, že záleží na mnoha faktorech, které se do ceny promítnou.

 

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.