Mezinárodní den boje proti popáleninám: Zdeňka olej spálil na 75% těla!
Chtěl si připravit jídlo, jenže nevinné vaření se proměnilo v boj o život. Zdeňkovi (15) z Litoměřic vzplanul hrnec s olejem a on se ho pokusil uhasit vodou. Ohnivé peklo, které v tu chvíli vzniklo, ho popálilo na 75 procentech těla!
Dnes je Mezinárodní den boje proti popáleninám. Připomíná si ho i Zdeněk, který je dva roky a dva měsíce po vážném úraze.
Oheň byl všude
„Tehdy si jako třináctiletý kluk dělal hranolky a když mu to chytlo, tak první, co ho napadlo, bylo uhasit to vodou, což je vlastně strašně nebezpečné. V paneláku se oheň roztáhnul po celé místnosti,“ vypráví Hana Mičánová, Zdeňkova maminka. Popálený chlapec z ohně okamžitě vyběhl na chodbu, kde si ho všimli sousedé a volali hasiče a záchranku. Ta ho do vinohradské nemocnice transportovala vrtulníkem.
Umělá kůže
„Uvedli ho do umělého spánku, v kterém byl měsíc a půl. Během té doby mu začali odstraňovat odumřelou kůži, aby se mu do těla nedostala infekce,“ popisuje maminka. Zdeněk pak dostal tzv. integru, nebo-li umělou kůži, aby mu posléze mohli transplantovat jeho vlastní kůži. Měl popáleniny třetího stupně, byl upoután na lůžku, nemohl se hýbat, tři měsíce nemohl ani mluvit.
Potřebuje celodenní péči
O Zdeňka se stará maminka. „Jde hlavně o mazání popálené kůže, která neustále pracuje, nebo používání speciálního oblečení. Popálky pomáhají i při jednání s úřady, a umí zajistit i psychologa,“ říká maminka Zdeňka s tím, že je problémem například příspěvek na péči. „Na úřadech mi tvrdí, že když se dokáže sám najíst a obléknout, tak nemáme na příspěvek nárok,“ krčí rameny. Přitom Zdeněk musí pravidelně navštěvovat lékaře. Někdy i třikrát za týden. „Ať jde o neurologii, magnetickou rezonanci nebo laser,“ říká s tím, že peníze jsou potřeba i na cesty k lékařům.

Pomáhají mu Popálky
Z nejhoršího se Zdeněk nakonec dostal, zdravotní potíže ale bude mít zřejmě do konce života. Nyní jemu i mamince pomáhá organizace Popálky. „Nejen dítě, ale i rodič potřebuje péči. Navždycky to budu mít v sobě. Naštěstí máme Popálky,“ říká paní Mičánová.
Víte, že...
...každý rok se v České republice popálí 100 000 lidí, z toho 40 000 dětí? Právě Popálky pomáhají mnohým z nich i jejich rodinám vyrovnat se s následky.