Co se od pondělí nebude moct: Shromažďování, sport, školy a další. Jak se bude volit?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. června 2023

Svátek slaví Gita, zítra Bruno

Co se od pondělí nebude moct: Shromažďování, sport, školy a další. Jak se bude volit?!

Drive-in volby v Praze: Z karantény přijelo v autě volit pár stovek lidí
Drive-in volby v Praze: Z karantény přijelo v autě volit pár stovek lidí (Zbyněk Pecák)

Nouzový stav je nutný, aby se podařilo snížit »nálož« koronaviru mezi lidmi. O tom je přesvědčen ministr zdravotnictví Roman Prymula (56, za ANO) a vláda ho podpořila. Nouzový stav bude platit od pondělka a s ním na dva týdny i nová omezující opatření. Zakazuje se mimo jiné zpěv, protože při něm se vir rychle šíří.

Současná epidemiologická situace v Česku se nevyvíjí dobře. Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden infikovaný koronavirem, je nyní 1,24. Podle Prymuly je nutné ho srazit. Zavést razantní opatření je prý výhodnější. Mohou totiž podle něj snížit toto reprodukční číslo o 30 až 40 procent, tedy na hodnotu 0,8 až 0,9. V tom případě bude ubývat nových případů. Raketový růst „Nouzový stav potřebujeme hlavně kvůli opatřením, která pomohou zastavit raketový nárůst počtu nakažených,“ uvedl Prymula. Jinak se mohou rychle naplnit lůžka v nemocnicích a nastane problém. Potíž je i v tom, že aktuálně je nakažených téměř 1700 zdravotníků, z toho asi 400 lékařů a 700 sester.

Podle Prymuly jsou obrovské počty zdravotníků v karanténě nebo izolaci, což ohrožuje některá zdravotnická zařízení. Nouzový stav má zajistit, aby bylo možné povolat do nemocnic posily, například z řad mediků. K dispozici jsou jich tisíce. Je to hazard Pokud nebudeme nic dělat, dostaneme se podle ministra zdravotnictví k desítkám tisíc nakažených a stovky lidí s covidem zemřou. „Nedělat nic je neuvěřitelný hazard,“ řekl také šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (41, ČSSD).

Podle něj reprodukční číslo 1,6 znamená kolaps zdravotnictví v půli října, číslo 1,2 pak obrovské problémy koncem tohoto měsíce. Zdůraznil přitom, že vyhlášení nouzového stavu neznamená uzavření České republiky. „Nechceme dělat opatření jako v březnu s obrovským dopadem na naši ekonomiku a do života našich občanů,“ snažil premiér Andrej Babiš (66, ANO) před jednáním vlády přesvědčit i poslance. Vláda totiž může nouzový stav vyhlásit na třicet dnů, ale Sněmovna může její rozhodnutí zrušit. Také s případným prodloužením by museli poslanci vyslovit souhlas. Vyhlášením nouzového stavu se přitom kabinet »kryje« vůči dohadům, zda bez něj některá opatření lze či nelze zavést.

Co má snížit virovou »nálož«...

*uzavření středních škol a distanční výuka v regionech s vyšším rizikem nákazy, a to na 14 dní, praktické vyučování ale běží dál

*hudební výchova na všech základních školách a na středních školách v regionech označených na semaforu zeleně bude bez zpěvu (a to i na konzervatořích), tělocvik na 2. stupni má probíhat venku

*v restauracích se nebude dál omezovat otvírací doba, bude ale smět u stolu sedět nejvýš 6 lidí

*zrušení koncertů, představení i zkoušky muzikálů a oper, protože při zpěvu se vir rychle šíří

*vnitřní akce pro maximálně 10 lidí, venkovní pro 20 účastníků, a to rovněž na 14 dní (pro zasedání zastupitelstev platí účast občanů do max. stovky)

*fotbalové zápasy se sice nemusí omezit na 20 hráčů, ale stejně jako hokejová liga a další sportovní podniky se budou odehrávat zcela bez diváků *zatímco profesionální sport bude omezený zhruba na 130 lidí (celé realizační týmy, pracovníci přenosových vozů apod.), amatérské soutěže organizované sportovními svazy se uskuteční v běžném složení, pro ostatní platí limit venku 20 lidí

*v divadlech, kde budou moci být představení činohry a baletu s účastí až 500 diváků, se ruší občerstvovací přestávky

*u svateb a pohřbů bude limit do 30 osob, a to od 19. října

*ruší se plesy *bohoslužby se budou moci konat pro maximálně 100 lidí, ale v sedě, s rouškami a bez zpěvu *v nákupních centrech má být zamezeno shromažďování (uzavření odpočinkových zón)

Co také mění nouzový stav

Vysoké tresty Výrazně se mění hranice trestních sazeb, i za banální čin jako je krádež za pár desítek korun hrozí několikaleté vězení natvrdo – to má předejít například rabování. Podstatně se zvyšují tresty i za šíření poplašné zprávy nebo šíření nakažlivé nemoci, na což se dá vztáhnout ignorování povinnosti nosit roušku či nedodržování karantény či izolace. Cestování Je možné omezit cestování, i když v současné době spíš ostatní státy uzavírají hranice pro Čechy. Výběrová řízení Zjednodušuje a zrychluje se možnost nákupů státu a jeho organizací (například ochranných pomůcek) kdy se nevyžaduje dodržení zákona o veřejných zakázkách. Armáda, hasiči, policisté Je možné zaúkolovat vojáky, policisty či hasiče činnostmi, které běžně neplní.

Například pro rozvoz ochranných pomůcek nebo nasazení na hranicích či v sociálních službách. Ozbrojené síly mohou být doplňovány na základě branné povinnosti. Lékaři Doktoři mohou být odvoláni z dovolených nebo přesměrováni do jiných než mateřských nemocnic či na jiná oddělení (se zajištěním dohledu). Do špitálů mohou být povoláni i medici a studenti zdravotnických odborů či lékaři-cizinci. Evakuace Vláda může nuceně evakuovat lidi z konkrétní oblasti, zakázat sem vstup či zamezit volnému pohybu. Může na ni uvalit i hromadnou karanténu. Policisté mohou vtrhnout bez svolení do obydlí a lidi v ohrožení života či zdraví k odchodu přimět. Shromažďování Stávky či demonstrace a jiná shromáždění mohou být vzdor listině práv a svobod zakázány.

Pracovní povinnost Lze nařídit firmám a podnikatelům povinnost dodávat výrobky či služby, nebo umožnit skladování materiálu potřebného k překonání krize. Občany také může povolat k pracovní povinnosti nebo povinné výpomoci. Hlášení pobytu Je možné zavést evidenci o přechodných změnách pobytu, kdy by lidé museli úřadům povinně hlásit místo pobytu, kde se zdrží déle než tři dny. Péče o děti Péči o děti a mládež, o něž se třeba kvůli onemocnění koronaviru nemohou rodiče postarat, může dát vláda »befelem« školám.

Smutné království

Situace v Česku teď připomíná legendární pohádku Pyšná princezna. V zemi moudrého a laskavého krále Miroslava se všem žilo dobře, ale v sousedním Půlnočním království ziskuchtiví rádcové stařičkého krále sužovali lid vysokými daněmi a zákazem zpěvu. Nešťastný švec si tak musí vždy odskočit zazpívat si za hranice. To bude ale pro lidi v Česku problém, v sousedních zemích platí také přísná omezení a například Slovensko rovněž ode dneška vyhlásilo nouzový stav.

Tisíc v nemocnicích

S nemocí covid-19 je nyní hospitalizováno 976 lidí, 173 lidí je na jednotkách intenzivní péče, 111 na umělé plicní ventilaci a jeden na přístroji ECMO, tedy na mimotělním oběhu.

Víte, že...

...vláda vyhlásila nouzový stav už letos 12. března a po souhlasu Sněmovny s prodloužením trval nakonec 66 dní až do 17. května?

Tahle se ještě nikdy nevolilo: Z aut je odhlasováno

Naprostá premiéra, v Česku se tak doposud nikdy nevolilo. Lidé v karanténě či izolaci kvůli nákaze koronavirem, odvolili do krajských zastupitelstev a třetiny senátu už včera. Kvůli bezpečnostním opatřením z auta. Na drive-in stanovištích, které obsluhovala Armáda ČR, se museli prokázat občankou, krátce sundat roušku a následně mohli popojet za plentu a následně k urně. Ti, kteří auto nemají či museli zůstat ležet, si mohou ještě dnes objednat návštěvu volební komise.

Objednejte si komisi

Jste nakažení či v karanténě a nemohli jste odvolit včera z auta? Až do dnešní 20. hodiny si můžete na krajském úřadu požádat o návštěvu speciální volební komise v ochranných prostředcích. Přijde až k bytu podle dohody od pátku 7.00 do soboty 14.00.

Nemocní museli ke hřbitovu

V dočasnou volební místnost se proměnilo parkoviště před městským hřbitovem v Hodoníně. „Je to stanoviště, jak každé jiné. Je zde dostatek prostoru a klid. Takže žádný problém,“ okomentovala netradiční místo Jana Křížová z Armády ČR, která mu velela. K ruce měla dva kolegy. „Každý má respirátor, přes něj roušku a navrch ještě ochranný štít. Samozřejmostí je ochranný oděv a rukavice,“ popsala ochranu svých lidí. Foto Aha! – Zdeněk Hynek

Vladimír Puk (56) z Uherského Hradiště s rodinou: Paráda! Za tři minuty hotovo

V karanténě jsou všichni tři. Otec Vladimír Puk (56) i s manželkou Helenou a synem Viktorem. Bydlí v Uherském Hradišti a do volebního stanu ve stejném městě neměli daleko. Přijeli bílou škodovkou pěkně společně. Všechny náležitosti včetně doložení potvrzení o karanténě splnili, tak pro ně volby trvaly nějaké tři minuty. „Žádný diktát se nekonal, syn volil po svém, manželka a já taky. Té příležitosti jsme využili, u nás se volí do krajského zastupitelstva i do senátu. Volíme pravidelně, tentokrát tedy trochu jinak, ale přijeli jsme rádi,“ okomentovala netradiční volební akt hlava rodiny. První volička přijela včera k jednomu ze dvou stanů drive-in volebního místa u vlakového nádraží v Uherském Hradišti už čtyři minuty po sedmé ranní. Uherskohradišťsko patří v Česku k nejvíce koronavirem zasaženým oblastem.

Filip Bubník (33) z Liberce: Byla to zajímavá zkušenost

Jedním z voličů, kteří využili možnost volit z auta je i Filip Bubník (33) z Liberce. Volbu z auta ocenil. „Byla to zajímavá zkušenost. Jsem rád, že jsem mohl volit,“ řekl Filip, který má potvrzenou nemoc covid-19. Projevuje se u něj silným suchým kašlem. V Liberci se k volebnímu stanu dostal až po trojí kontrole policistů a vojáků. „Voliči museli mít občanský průkaz a potvrzení o karanténě,“ uvedla členka volební komise.

Vědci o koronaviru: Nakazit se můžete i podruhé

Jednou a dost? Tak to bohužel o nákaze covid-19 zřejmě neplatí. Vědci zjistili, že koronavirus můžete chytit i podruhé. Dobrá zpráva ale je, že se to stává jen výjimečně.

Prokázaných případů reinfekce, tedy znovunakažení, je podle Státního zdravotního úřadu zatím na celém světě šest. Koronavirem se dvakrát nakazili muž (25) a žena (28) z Indie, u nich ale obě nákazy proběhly bez příznaků. Mnohem hůře na tom byl pacient z USA (25), který první úrok viru překonal jen s menšími obtížemi, ale při druhém skončil v nemocnici a musel dostávat kyslík. U ženy z Belgie (51) a muže z Ekvádoru (46) měly oba případy nákazy běžný průběh, tedy kašel, bolesti a horečka. U muže z Honkongu (33) pak byla druhá nákaza bez symptomů. „Možnost reinfekce znamená, že osoby, které byly jednou infikovány, nelze definitivně považovat za imunní. Ačkoli se dosud potvrzené reinfekce zdají být méně časté, je zapotřebí více důkazů a delší doba sledování, aby se zjistilo, jaká je doba trvání imunity,“ konstatovali ke studii odborníci ze Státního zdravotního ústavu.

Psi a kočky covid-19 chytí, ale... Mazlíčci nás koronavirem nenakazí

Nakazit se můžou, onemocní však jen výjimečně a na člověka nemoc nepřenesou. Tak zatím vypadají odpovědi na otázku, jak to mají domácí zvířata s koronavirem.

Psi a kočky žijící v domácnosti s páníčkem nakaženým koronavirem, od něj virus někdy chytí. V drtivé většině ale pak nemají žádné příznaky. „Byl popsán případ, kdy jedna kočka měla zažívací obtíže a drobné respirační problémy,“ říká Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů. Nakazit se mohou i velké kočkovité šelmy, jako se to stalo v newyorské zoo, kde koronavirus chytla od ošetřovatele tygřice. Případ, kdy by se od nemocného domácího zvířete, nakazil člověk, ale ještě nikde na světě popsán nebyl. Přesto by lidé v izolaci na své mazlíčky sahat neměli. Mohli by totiž virus přenést na jejich srst, odkud by se mohl dostat k dalším členům domácnosti, pokud by psa nebo kočku pohladili a sáhli si na nos či ústa.

Přečtěte si
-bello-
1. 10. 2020 • 10:57

Zejména to můžeme zabalit až nastoupí zahraniční lékaři z Ukrajiny a jejich sestry.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.