Babišův projev v televizi - Opozice: Slova hezká, chceme činy | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Babišův projev v televizi - Opozice: Slova hezká, chceme činy

Velikonoční projev Andreje Babiše (ANO) o koronaviru (9. 4. 2020)
Velikonoční projev Andreje Babiše (ANO) o koronaviru (9. 4. 2020) (Reprofoto ČT)

K národu opět promluvil premiér Andrej Babiš (65, ANO). Na třech televizních stanicích a v Českém rozhlasu ve čtvrtek večer vyzval lidi k tomu, aby i o Velikonocích dodržovali pravidla a zůstali doma. Opozici ale moc neoslnil, ocenila ho sice za krásná slova, podle mnohých ale skutek tak nějak utek... Aha! přináší projev v plném znění.

Vážení spoluobčané,

je Zelený čtvrtek. Jsou Velikonoce. Svátky, které všichni milujeme. Pletení pomlázky, barvení vajíček, návštěvy u rodiny, blízkých, kamarádů. Hodně jídla, pití, a hlavně s pomlázkou vyšlehat holky, aby nám neuschly, a pořádně to zapít. Tak, jak to má být. Takhle to vždycky bylo. Takhle to pamatuju jako kluk a celý život. To jsou Velikonoce, které známe. Taky je to nejvýznamnější svátek všech věřících. Svátek nového života, vzkříšení, svátek naděje.

Jako jeden národ

Letos ale budou Velikonoce, jak už určitě víte, úplně jiné. Musí být. Bohužel. A chci vás požádat z celého srdce, abyste nám s tím pomohli. Každý z vás. Máme za sebou pět nejsložitějších týdnů v novodobé historii České republiky. Na začátku nikdo z nás nemohl očekávat, čemu budeme čelit. Jsem překvapený, ale upřímně rád tomu, jak v této kritické době čelíme epidemii společně. Jako jeden národ. Vážím si toho, s jakou zodpovědností, úsilím, disciplinovaností a solidaritou pomáhá každý z vás zvládnout tuhle vážnou zdravotní i ekonomickou krizi.

Vyhráno nemáme

Epidemii jsme zachytili včas. Nemáme ale zdaleka vyhráno. Hrozí, že se růst nákazy může obnovit. Děláme vše pro to, abychom našim zdravotníkům vytvořili co nejlepší podmínky pro jejich náročnou, obětavou a rizikovou práci. Podařilo se nám zpomalit šíření epidemie a zabránit okamžitému přetížení našich nemocnic. Proto nesmíme přestat a v žádném případě polevit. Rozhodně vám nechci a nebudu lhát, takže musím s plnou odpovědností říci, že nevíme, kdy tahle pandemie opravdu skončí. Děláme ale všechno pro to, aby to bylo co nejdřív.

Nepředstavitelná omezení

Stejně tak jako vy, i já se chci co nejdřív vrátit k normálnímu životu. Chci, abychom uvolnili opatření vlády a zrušili všechny zákazy a nařízení hned, jakmile to bude možné. Ale ne dřív, než budeme schopni ochránit ty nejohroženější z nás. Naše seniory. Omezení svobod, ke kterým byla naše vláda nucena sáhnout, bylo složitým rozhodnutím. Nikdy dřív jsem si neuměl představit, že lidem zakážeme cestovat nebo se sdružovat. Kvůli ochraně životů jsme byli nuceni sáhnout i na ta nejzákladnější práva. Práva všech jednotlivců.

Bilion korun

Taky vím, že mnozí z vás teď zažívají těžké životní chvíle. Naše vláda je připravena udělat maximum pro to, abychom pomohli všem živnostníkům, podnikatelům, malým a středním firmám, rodinným firmám, ale taky samoživitelkám a dalším. Zkrátka všem, kteří přišli kvůli koronaviru o příjem. Jsme na to připraveni v tuto chvíli uvolnit až tisíc miliard. Rozhodně v tom nejste sami. Všichni musíme spolupracovat dál. I na jednom z nejdůležitějších projektů, který se v těchto dnech rodí. A tím je chytrá karanténa. Ve spolupráci našich epidemiologů, hygieniků, laboratoří, ajťáků a vojáků vznikl projekt, který nám pomůže se zase navrátit do normálního života! Základem je rychle identifikovat nakažené lidi a ochránit nás všechny. Izolovat jejich kontakty, a tím radikálně zpomalit šíření infekce. Právě díky chytré karanténě.

Prosím, vydržte

A to znamená testovat, testovat a znovu testovat. Až 20 tisíc lidí denně. Stejně jako jsem poslední dny od kolegů žádal, aby testovali zaměstnance v domovech seniorů a v sociálních službách, aby se nákaza nezanesla právě tam. Zavezli jsme 20 tisíc rychlotestů do každého kraje pro testování zaměstnanců domovů pro seniory a sociálních služeb, aby naše seniory nenakazili. Opravdu děláme, co můžeme. Proto bych vás rád všechny znovu vyzval, abyste ještě vydrželi. Musíme. Vstupujeme teď do klíčové fáze, kdy u nás situace kulminuje a rozhoduje se o dalším vývoji. A proto chci říct tu nejdůležitější věc. Je nesmírně důležité, abyste i o Velikonocích dodržovali pravidla. Ideální je zůstat doma. Vím, že bude pěkně. Přesto ale prosím, prosím vás všechny. Buďte doma.

Žádné kolující panáky

Užívejte si jen nejbližší kruh rodiny, dodržujte platná pravidla. Noste roušky a dodržujte rozestupy. Zkrátka, chovejte se odpovědně. Je to nesmírně důležité pro nás pro všechny a celou zemi. Nenavštěvujte příbuzné. Nebuďte v uzavřených prostorech s mnoha lidmi. Je to opravdu nebezpečné, protože nemoc Covid-19 může být infekční, i když nemáte příznaky. Nechoďte po městě nebo vesnici na koledu. Žádné hloučky nikde, u výdejních okének, na návsích nebo na náměstích. Žádné kolující panáky. Vyvarujte se i koledy u babičky. Právě seniory musíme přednostně společně ochránit. Doufám, že nikoho nenapadne navštěvovat starší lidi. A doufám, že každý z vás volá aspoň jednou denně všem z rodiny, co jsou ve vyšším věku, a ptá se jich, jak se cítí a zdali něco nepotřebují.

Přijde druhá vlna?

Přestože jsme uvolnili pravidla pro užívání roušek na sportovištích, pokud běháte nebo jedete na kole mezi více lidmi, roušku používejte, buďte ohleduplní. Při sportu se aerosol šíří mnohem víc a mohli byste ohrozit okolí. Včera a dnes mě mnozí z vás upozorňovali na to, že bohužel někteří lidé dokonce přestali roušky nosit. Pohybují se ve skupinách, posedávají na předzahrádkách a bez roušek. A to je špatně. Upozorněte je, ať je nosí. Vyzývám vás k tomu a žádám. Každé jedno porušení nás totiž může vrátit o týdny nazpět a přinést k nám druhou vlnu epidemie a další vyčerpávající boj, který vysílí naši zemi a nás všechny. Naopak. Když se nám to podaří a udržíme disciplínu, která nás dostala již tak daleko, mohou se tyto Velikonoce stát svátky naděje v našem zápasu s koronavirem.

Vyhledám bohoslužbu

Chápu, že zvlášť pro věřící je to bolestivé. Mám soucit s lidmi, kteří chodí pravidelně na velikonoční bohoslužby a nyní nemohou. Ale i pan kardinál Dominik Duka říká, že tato omezení mohou vést k autentickému prožitku Velikonoc. Oceňuji a jsem rád, že kostely již v minulých týdnech uspořádaly online bohoslužby, které oslovily spoustu lidí a o Velikonocích jich bude ještě víc. Podívejte se na internet na mše online na adresu mseonline. cz. Jsou tam nabídky mnoha přenosů bohoslužeb z celé naší země a každý si může vybrat. I já se podívám. Přiznám se, že často myslím na lidi, kteří zemřeli. Snažím se jim vždy věnovat chvilku ticha a myslím i na jejich blízké. Na každém jednom životě nám totiž musí záležet.

Děkuji, děkuji

V minulém projevu jsem děkoval spoustě lidí a teď chci své poděkování zopakovat. Děkuji! Všem, kteří pomáhají. Všem, kteří jsou v první linii. Všem lékařům, sestřičkám, zdravotníkům, hasičům, policistům a vojákům. Ale taky všem prodavačkám, pošťákům, kurýrům, všem řidičům, všem, kdo nás zásobují potravinami a přepravují lidi. Taky všem kamioňákům. Děkuju všem, co pomáhají lidem bez domova. Jídelnám, kavárnám, restauracím a bistrům, které zdarma rozdávají jídlo! Všem nadačním fondům, dobrovolníkům a lidem, kteří organizují sbírky. Děkujeme za vaši solidaritu. Obrovský dík patří taky všem pečovatelům v domovech pro seniory nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných. Děkuju všem studentům vysokých škol, kteří pracují v nemocnicích nebo mají vlastní dobrovolnické aktivity. Speciální díky patří medikům Armády ČR, kteří teď místo zkoušek nastupují v rámci chytré karantény, aby posílili krajské hygienické stanice v první linii boje s koronavirem. Samozřejmě všem ajťákům, kteří se spojili, aby pomohli státu v řešení krize, a všem výzkumníkům, kteří se podíleli na vývoji zdravotnických prostředků v rámci boje s koronavirem. A všem dalším. Děkuji všem, kdo pracují. Děkuji všem, kdo šijí roušky, a snaží se tak zabránit dalšímu šíření epidemie. Díky.

Naděje je blízko

Minule jsem se vám snažil říct, že máme naději. Také Velikonoce jsou svátky spojené s nadějí. Dříve se velikonoční kraslice barvily hlavně červenou a žlutou barvou, které symbolizují barvu nového života, barvu slunce, barvu naděje. Naději teď máme blízko a je mnohem silnější. K tomu máme i jasný plán, který vám představíme po Velikonocích. Rozvolňování nebude živelné. Bude samozřejmě řízené. Naše vláda bude chránit občany bez ohledu na jejich věk a zdravotní situaci. Na tom se nic nemění.

V poločase 1:0

Pojďme si ale teď spolu slíbit, že ani teď o prodlouženém víkendu, kdy nás čekají čtyři dny volna a bude docela pěkné počasí, nepolevíme. Ani v nošení roušek, ani v dodržování omezení pohybu. Ať neztratíme všechno to krásné, co máme rádi a na co jsme hrdí. Ať už jde o Velikonoce, nebo náš každodenní život. Ať neztratíme všechno to, na čem všichni pracujeme nonstop už pět týdnů. Buďme hrdí na to, že nás dává svět příkladem. Ale v žádném případě ještě nesundávejme roušky. Stále platí povinnost je nosit! Rozhodující budou následující čtyři dny. První poločas boje s epidemií jsme vyhráli 1:0. Ale o celkovém vítězství se bude rozhodovat teď. Prosím, dejme to. Všichni. Premiér Babiš vystoupil s poselstvím ● Opozici se ale moc nezavděčil

Co na to řekli:

„Méně hezkých slov a více činů, pane premiére!“

Šéf ODS Petr Fiala (55)

„Poděkoval, poprosil o další disciplínu, soudržnost a solidaritu. Vložil do svých slov i poselství Velikonoc, v mnoha věcech s ním nemusím souhlasit, ale dnešní projev byl dobrý.“

Šéf lidovců Marian Jurečka (39)

„Smířlivé a láskyplné projevy Andreje Babiše lze jistě ocenit, mají ovšem jeden zásadní problém – narážejí na realitu jeho činů.“

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (35)

„Hezký projev... Jen škoda, že je strašně vidět, jak to dělá jen sám pro sebe.“

Exšéf hnutí STAN Petr Gazdík (45)

Nemocí zamořené Alzheimercentrum

Už 40 klientů a 17 zaměstnanců bylo včera nakaženo koronavirem v Alzheimercentru Ostrava. Ve čtvrtek přitom centrum hlásilo 24 pozitivních klientů a devět zaměstnanců. Vedení ale nechalo znovu zopakovat testy u lidí, kteří původně měli negativní výsledek. „Po přetestování přibylo 16 nakažených klientů a osm zaměstnanců,“ řekla včera za centrum Martina Svobodová. Ve čtvrtek hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že jedna z nakažených klientek zemřela. Alzheimercentrum mělo při vypuknutí nákazy 77 klientů a 70 zaměstnanců, s nemocí Covid-19 je tam tedy více než třetina osob.

Domažlice unikly karanténě, omažlice unikly karanténě, začne plošná dezinfekce!

Do plošné karantény, jako třeba nedávno města Litovel a Uničov, nepůjde zatím okres Domažlice. Ten má totiž jeden z největších počtů nemocných koronavirem v Česku.

„Okres Domažlice, město Domažlice, ani žádné jiná místa zavírat v tuto chvíli nebudeme tak, jak to bylo na Olomoucku,“ uvedl šéf krajské hygieny v Plzni Michal Bartoš. „Nebudeme zatím uvalovat opatření, která by výrazně omezila osobní svobody. Tam, kde je největší výskyt nákazy, se opatření zpřísní,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard s tím, že se bude dělat plošná dezinfekce ve veřejných prostorech, jako jsou obchody, zastávky či parkoviště. Nikdo ale nechtěl říci, kterých míst se tato přísná opatření budou týkat. „Lidé v těchto místech to poznají,“ dodal Bernard. Na Domažlicku je 208 lidí s Covid-19. V Plzni, která má třikrát více obyvatel, je teď 49 nemocných koronavirem.

Přečtěte si
-bello-
12. 4. 2020 • 01:00

Jo, kdysi jsem " opozici " ODS taky volila.Poté, co si rozparcelovali republiku mají u mě útrum.ODS jen "oponuje " nic jiného nedělá.Voliči ODS jsou skalní a nějak jim uniká, že už dávno nejsou 90.léta. Jak může někdo volit Bendu, Němcovou atd.Dyť to se nedá
A TOP 09, dyž se kouknu na Pospíšila a Šláfnberga je z toho hnusno, kam to došlo

st.rec
11. 4. 2020 • 10:56

Myslím že opozici nikdo nebrání a klidně může začít činit.Zatím kromě blábolení nedělá nic,chtěl jsem to napsat jiným slovem.

zdengregr
11. 4. 2020 • 10:39

Andrej Babiš v novoročním projevu: Prožíváme jedno z nejlepších období, nemáme se čeho bát.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.