Jak obarvit vajíčka přírodní cestou: Velikonoce bez chemie!
Letošní Velikonoce budou kvůli omezením, které jsou spojené s koronavirem, jiné... A možná právě nyní je čas zkusit trochu experimentovat. Třeba pokud se jedná o barvení vajíček. Kdyby se vám totiž výsledek nepovedl, koledníci to neuvidí...
Držte se během letošních svátků hesla – Velikonoce bez chemie. Vynechte proto chemické barvy na vajíčka z obchodu a sáhněte po způsobu, jakým zdobily už naše babičky. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledu, je důležité před samotným barvením dodržovat
3 důležité kroky:
- Vyčleňte si jeden starý hrnec, na kterém s největší pravděpodobností zůstanou stopy po barvení.
- 2. Zvolte na barvení jasně bílá vejce. Důvod je jasný, docílíte intenzivnějšího výsledku. Nezapomeňte je odmastit a očistit hadříkem. K tomu vám pomůže hadřík a trochu octa. Zabráníte tím vzniku nepravidelností při přichytávání barvy.
- 3. Někdo před vařením vejce propichuje. Nedělejte to. Zůstanou déle čerstvá a barva se nedostane dovnitř.
POSTUP
Vytvořte si barvicí lázeň z 1 litru vody a přibližně 2 – 3 šálků čerstvých surovin, které si zvolíte. Sáhnout můžete po zelenině, koření, květech nebo bobulích.
Vybranou surovinu nakrájejte na co nejdrobnější kousky, aby se barevné pigmenty lépe uvolnily.
-
*Jak dlouho se vaří jednotlivé suroviny? Zelenina a rostliny 45 minut, bobule, listy a květy by se měly předem namočit na několik hodin do vody a poté vařit přibližně 1 hodinu.
*Nyní nastává fáze barvení. Uvařená a vychladlá vejce ponořte nejméně na 30 minut do hrnce s připravenou barvou. Pamatujte, že čím déle je tam necháte, tím intenzivnější bude barevný výsledek.
Barvy:
- žlutá --> kurkuma, heřmánek
- oranžová --> slupky z červené cibule, dýně
- červená --> červená řepa, brusinky
- zelená --> petržel, kopřiva
- modrá --> červené zelí, borůvky, červené víno
- hnědá --> káva, silný černý čaj