Lovec MAXIKAPRŮ Tomáš: Proč jí na Štědrý den řízek... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Lovec MAXIKAPRŮ Tomáš: Proč jí na Štědrý den řízek...

Petr Krčál s posledním úlovkem. Přesné místo, kde rybařil, nechce prozradit.
Petr Krčál s posledním úlovkem. Přesné místo, kde rybařil, nechce prozradit. (Foto archiv Petra Krčála, ara)

Vánoce se kvapem blíží a brzy nastane čas na shánění kapříka ke štědrovečerní večeři. Petr Krčál (47) ze Zlína by nemusel. Měl štěstí, chytil opravdové macky! Jeden vážil 16,8 a druhý 15,6 kilo! Na talíři ale obři neskončí, dostali milost.

Většina lidí považuje za obřího šupináče už kusy nad pět kilogramů, většina na Vánoce kupuje dvou či tříkilové. Petr Krčál ale chytá doslova kapří Goliáše. Láká je na speciální kuličky, kterým se říká boilies. „Teď se mi povedl krásný kus, vážil přes 15 a půl kila,“ popsal Aha! svůj úspěch z minulého týdne. O pár dní dříve chytil ještě většího, který vážil 16,8 kilogramu.

Rekord přes 22 kilo

Tenhle macek ale není ten největší kapr, kterého Petr kdy ulovil. „Osobní rekord mám z loňska, to se vydařil opravdový obr, vážil přesně 22,77 kilogramu,“ vypráví nadšeně Petr. Rybaření se věnuje už 25 let, s kamarády u vody hledá především odreagování a klid.

Pustil je

I to je důvod, proč tyhle obří úlovky na talíři, ani tom štědrovečerním, neskončily. „Lovíme metodou chyť a pusť. To znamená, že rybu vytáhneme, zvážíme a pustíme do dalšího života. Tihle obři mají klidně i třicet let, tak ať žijí dál,“ popisuje Petr. Na Vánoce proto jeho rodina bude mít kapra koupeného z kádí, tak jako všichni ostatní. A sám rybář si prý pochutná na vepřovém řízku! Ryby jsou pro něj pouze koníček, ale k jídlu je rád nemá.

Jak si vybrat kapra

Pokud rybaření neholdujete, ale sváteční večeři si bez kapra nedokážete představit, asi ho budete kupovat těsně před Štědrým dnem u kádí. Vyberte si takového, který se pořádně mrská, »neválí« se jen u dna. Rozhodně by neměl plavat na boku nebo břichem vzhůru. Měl by mít jasné oko a růžové žábry, nejlepší je vybírat z kádí, které nejsou přeplněné a ryby mají málo prostoru na pohyb.

Ušetřete a kupte dřív

Ceny kapříků by se podle rybářů oproti loňsku zvyšovat neměly, za kilo dáme mezi 85 a 100 korunami. Nejlevněji rybu pořídíte buď při výlovu, nebo na sádkách. Do svátků si ji třeba už pěkně vykostěnou můžete šoupnout do mrazáku.

Víte, že...

...kapry koupené z kádí nemá smysl vypouštět zpět do rybníka? Ryba je totiž příliš vysílená na to, aby byla schopná zimu v přírodě přežít.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.