Rádce Aha! Jak donutit děti a vnoučata číst? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 4. února 2023

Svátek slaví Jarmila, zítra Dobromila

Rádce Aha! Jak donutit děti a vnoučata číst?

Čtení je pro děti zásadní, rozšiřuje jim obzory, rozvíjí paměť, představivost, učí přemýšlet.
Čtení je pro děti zásadní, rozšiřuje jim obzory, rozvíjí paměť, představivost, učí přemýšlet. (Foto Aha! – M. Rubešková, D. Kundrát, D. Malík, Albatros, Pixabay)

Denně je potkáváme. Posedávají na lavičkách a neúnavně klepají na displeje mobilů či tabletů. To je obrázek českých dětí, který se nám nejčastěji vybaví. S knížkou v ruce je ale moc nevídáme. Zajímají naše potomky ještě vůbec knihy? Ač je to překvapivé, máme dobrou zprávu. Ano, naše děti čtou!

První celostátní průzkum Národní knihovny ČR mezi školáky se zaměřením na četbu a vztah ke knihám v září a říjnu 2013 skončil šokem! „Data nasbíraná mezi 1519 dětmi ve věku 9 až 14 let ukázala, že 29 procent z nich za měsíc nevezme do ruky jedinou knihu,“ uvedla zpráva. Zásadní čtenáři nebyli ani mezi ostatními.


A jaká je situace dnes? Čtrnáct procent náctiletých nečte vůbec a zbytek za rok zdolá asi jen osm knih. Čtoucích dětí ale pomalu přibývá.
Jak je ke knihám přivést? „Jednoduše. Vzorem jsou dospělí, a nebudou-li číst oni, nezlepší se to,“ řekla Aha! Kateřina Obadalová z Albatrosu, největšího vydavatele dětských knih u nás. „Ideální je prohlížet si od útlého dětství knížky i leporela, pak si s dětmi číst, aspoň krátkou pohádku denně před spaním. Pak si povídat o tom, co jsme přečetli,“ dodala.
„Od toho, abychom dětem dopřáli prožít ty příběhy, jsme my dospělí. Umožnit jim prožít čas s knížkou,“ věří i herečka Jana Bernášková (38), která si se svými dětmi čte pravidelně.


Pomáhají fenomény
Děti sledují trendy a následují je. Miliony dětí přivedl ke knihám Harry Potter, u nás třeba Rychlé šípy. „Vliv mají globální fenomény, jako jsou Star Wars, superhrdinové, Ledové království a tak dále,“ uvedla Obadalová. Čtení podporuje řada organizací, například projekt Celé Česko čte dětem nebo Zásilka z Knihozemě, ve které děti najdou pečlivě vybrané příběhy. „Jejich vkus se mění velmi rychle. Obrazové vnímání světa dětí kupříkladu v 70. letech razantně ovlivnily komiksy, v 80. letech film, od 90. let pak pojetí ilustrací opět zásadně změnily animované filmy či počítačová 3D grafika,“ vysvětlila Obadalová. Dnes jsou malí čtenáři vystaveni návratu až k 60. letům minulého století a retro je jedním z trendů i v grafické úpravě současných knih pro děti.


Babičky i dědové
Organizace Celé Česko čte dětem stála i za akcí Babička a dědeček do školky, která probíhá už osm let. Během nich senioři navštěvují mateřinky po celé republice a čtou nejmenším. „Setkávání nejmladší a nejstarší generace posiluje mezigenerační sdílení času, prostoru a předávání hodnot,“ řekla Aha! Eva Katrušáková, zakladatelka organizace. „Projekt zavádí a podporuje tradiční a důležitý rituál předčítání v rodinách, které mimo jiné buduje silnou emoční vazbu mezi rodičem a dítětem,“ dodala Katrušáková. „„Moje generace vyrostla v 50. letech na knížkách. Dnešním dětem je ale vzdálená. Přitom kniha je něco, co je těžko nahraditelné,“ myslí si jeden ze »čtoucích dědečků« Ivan Pospíchal (75).Elektronika vládne
Čím je dítě starší, tím méně jej baví knihy a více elektronika. Dospívajícím stačí dobrodružství na sociálních sítích, k tištěným knihám se pak vracejí v průběhu střední školy a v dospělosti. V mezičase pak častěji využívají třeba audioknihy. „Přesto kniha a čtenářství má především v mladším věku roli, kterou technologie nezastoupí. Zlepšuje mimo jiné schopnost porozumění textu a formulace vlastních závěrů a názorů,“ řekla Obadalová.

Kniha jako vášeň
U řady dětí, které se třeba nechají inspirovat blogy svých vrstevníků, se čtení mění ve vášeň. Například Sofie Rubešková (12) z Prahy bez knihy nedá ani ránu. Jen o prázdninách jich chce přečíst 18! „Ke čtení mě přivedla mamka. Odmalička mi četla před spaním,“ prozradila Sofinka Aha!. „Kdo nečte, tak se připravuje o spoustu zážitků a příběhů, a navíc se v knížkách hodně dozví. Kdo má knížku, tak se nikdy nenudí,“ věří školačka, kterou nejvíce baví historické romány o stejně staré dívence.

2000 knih každý rok
Ročně v Česku vychází 2 tisíce dětských knih, vybrat tu pravou nebývá vůbec lehké.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.