Tiskárny přečkaly války i socialismus, pak ...
Jeho jméno dnes už nikdo nezná. Přitom svými knihami dobyl svět. Před 110 lety zemřel zakladatel knihtiskařského impéria – vimperských tiskáren Johann Steinbrener (1835 – 1909), který povýšil knihtisk na umění.
Steinbrener začínal doslova na koleně, když si v polovině 19. století v rodném domě U Slona ve Vimperku založil malou knihařskou dílnu a krámek. „Díky řemeslnému umu a obchodnímu nadání z rodinného podniku vybudoval úspěšnou firmu, jejíž výrobky se vyvážely do celého světa,“ řekla Helena Stejskalová z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Mezi nejoblíbenější patřily modlitební knížky. Tiskl je ve třech desítkách mutací včetně indiánštiny či jazyků domorodých kmenů v Africe.
Legendární kalendáře
„Proslulé byly vimperské lidové kalendáře či kolibří korány vázané v kůži. Věhlas mu zajišťovala účast na světových výstavách. Měl sklady na všech kontinentech. Dostal za své dílo Rytířský kříž císaře Františka Josefa,“ popsal Lukáš Pelikán z Jihočeského muzea.
Smutný osud
Prosperující podnik byl Steinbrenerovu rodu po 2. světové válce vyvlastněn a v roce 1948 znárodněn. Původní majitelé byli odsunuti do Rakouska, kde v Schrärdingu rodinný podnik vzkřísili a provozují dodnes. Vimperské tiskárny se v 50. letech staly součástí plzeňských tiskařských závodů Stráž a díky tradici a profesionalitě tiskařů tiskly ty nejkrásnější knihy. Prosperující podnik ale nepřežil nástup kapitalismu. Tiskárny byly zprivatizovány a v roce 2003 zanikly.
Miniaturní korány
Krátce před 2. světovou válkou tiskárny prosluly výrobou miniaturních koránů. Exkluzivním vývozním artiklem směřujícím do arabských zemí si představitelé nacistického Německa chtěli zajistit přízeň Arabů na Blízkém východě. Nejmenší knihou vytištěnou ve Vimperku se stal miniaturní korán o velikosti pouhých 18 x 27 milimetrů s počtem stran 832, které byly čitelné díky přiložené lupě. Později je tiskla i tiskárna Stráž n. p., a to do 70. let 20. století.
100 milionů modlitebních knížek
Modlitebními knížkami a náboženskou literaturou zásoboval Steinbrener celý svět. Na Kubu, do Mexika a dalších států Střední a Jižní Ameriky je vyvážel pod názvem Malý nebeklíč. Modlitební knihy vycházely v různých vydáních. Pro nemajetné v laciných papírových vazbách, dále ve vazbách plátěných, kožených, zkrášlených slonovou kostí, buvolovinou, želvovinou, perletí, rybími šupinami, celuloidem, hadí kůží, uměleckým kováním. Steinbrenerovy tiskárny vyprodukovaly přes 100 milionů kusů náboženské literatury.
Johann Steinbrener: Příběh vimperského knihtisku
Kde? Jihočeské muzeum, České Budějovice
Kdy? denně kromě pondělí 9:00 až 17:30, do 27. října
Za kolik? 25 Kč, děti 15 Kč, rodinné 55 Kč