Praktičtí lékaři nahradí specialisty?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 25. září 2023

Svátek slaví Zlata, zítra Andrea

Praktičtí lékaři nahradí specialisty?!

Ministerstvo chce svěřit praktikům více pravomocí a udělat tak toto povolání atraktivnější.
Ministerstvo chce svěřit praktikům více pravomocí a udělat tak toto povolání atraktivnější. (istockphoto.com)

Větší pravomoci pro praktiky. To si slibuje od chystané reformy primární péče ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (32, za ANO). Jenže plánované změny se nelíbí České lékařské komoře, která tvrdí: chceme přiložit ruku k dílu, jenže se s námi nikdo nebaví.

Chystaná reforma má posílit roli praktických lékařů, kdy by už pacienti nemuseli kvůli receptům dojíždět za specialisty. Nově by mohli praktici vyřešit většinu problémů u sebe v ordinaci. Jenže plánované změny podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka (51) vyvolávají u jeho kolegů doktorů „rozporné reakce“. I proto komora opakovaně požadovala, aby se mohla na změnách podílet, naposledy letos v lednu. „Požádal jsem o vytvoření platformy pro diskuzi v zastoupení lékařských i pacientských organizací s účastí zdravotních pojišťoven. Jako jiné, i tato žádost zůstala bez odpovědi ministra Vojtěcha, který nemá zájem o spolupráci s profesní lékařskou samosprávou,“ řekl pro Aha! Kubek.

Varování komory
Prezidentovi komory vadí, že chystaný materiál neřeší nedostatečné financování zdravotnictví. Šéf doktorů z toho vyvozuje, že zvyšování výdajů na úroveň vyspělých zemí není záměrem tvůrců reformy. „Dá se předpokládat, že cílem by mělo být spíše další snižování výdajů, a to především cestou omezování dostupnosti lékařské péče. Je velmi pravděpodobné, že realizace některých návrhů by nevedla ke zlepšení kvality a dostupnosti péče,“ dodal Kubek.

Pozveme je
Ministr Vojtěch ale s kritikou nesouhlasí a tvrdí, že na reformě pracuje tým složený z praktiků pro dospělé i dorost, gynekologů, ale i zubařů nebo zástupců pojišťoven. „Chystané změny jsou průběžně konzultovány i s ambulantními specialisty. Jejich zástupci budou přizváni v nadcházející fázi přípravy reformy a budou se rovněž podílet na změnách v primární lékařské péči,“ uvedl pro Aha! šéf rezortu zdravotnictví. A ujistil komoru, že materiál dostane k dispozici, aby ho mohla připomínkovat.

Přilákat mládí
Praktici a pediatři jsou mezi lékaři ti s nejvyšším věkovým průměrem, který se pomalu blíží k 60 letům. Absolventi lékařských fakult totiž nechtějí vypisovat žádanky a působit v malých městech. Proto si na ministerstvu slibují, že vidina větších kompetencí by mohla přilákat mladé doktory do praktických ordinací.

Vyšetření třikrát do roka
U svého praktika bylo v roce 2017 registrováno přes 7,6 milionu lidí. Počet vyšetření nebo ošetření v ambulancích ve stejném roce bylo přes 35,2 milionu. To znamená, že statisticky byl každý obyvatel Česka u svého praktika 3,3krát.

Přečtěte si
koliaska
31. 5. 2022 • 18:25

Tak toto je podle mě teda pěkná hloupost. Co všechno chtějí na ty praktické lékaře ještě hodit? Já jsem nedávno hledala nového a můžu vám říct, že nebylo vůbec snadné najít doktora, který by ještě bral nové pacienty. Nakonec jsem dostala tip na https://www.moje-doktorka.cz/ a u té jsem se mohla zaregistrovat. Jsem za to ráda.

skspetr
13. 5. 2019 • 14:21

Najděteee naahé ženy ve vašem
mestě zdee : nome.ga/nahe

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.