Úspěch vědců z Olomouce: Vyvinuli novou látku proti rakovině
Zlepšit léčbu nádorového onemocnění kostí, rakoviny tlustého střeva a konečníku či karcinomu vaječníků by v budoucnu mohly látky s obsahem tantalu. Patent na ně mají vědci z Olomouce.
Tantal je ve zdravotnictví používán jako součást slitin například pro výrobu chirurgických implantátů či nástrojů. Vědci z Olomouce jej využili při vývoji tzv. organokovových sloučenin, které mají výraznou protinádorovou účinnost.
„Výsledky studií na buněčných modelech podpořily následné testy toxicity na laboratorních zvířatech. Potvrzují vysokou protinádorovou aktivitu a zanedbatelnou toxicitu vůči zdravým buňkám, což představuje v praxi často nevídaný potenciál pro praktickou aplikaci,“ uvedl Zdeněk Trávníček, vedoucí výzkumné skupiny z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Vynález již chrání národní patent. „Je však třeba zdůraznit, že i přes velmi pozitivní prvotní výsledky zkoumání ještě povede poměrně časově dlouhá cesta k případnému využití těchto látek jako léčiv. Musejí projít náročnou procedurou preklinického i klinického hodnocení,“ upozornil Zdeněk Dvořák, který se na výzkumu podílel.
Víte, že...
...tantal je šedý, kujný, velmi pevný kovový prvek, vysoce odolný proti kyselinám? Na Zemi je velmi vzácný, jeho obsah v zemské kůře se odhaduje na 2 mg/kg.
Samý patent
Univerzita Palackého získala díky vědeckým výsledkům Trávníčkova týmu v uplynulých deseti letech 15 národních patentů a dva evropské patenty. Poskytují ochranu pro případné využití jako možných léčiv.