Marek Miklíček (27) z Ostrožské Lhoty: Tady leží můj šlechtický prapředek! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. června 2024

Svátek slaví Květa, zítra Alois

Marek Miklíček (27) z Ostrožské Lhoty: Tady leží můj šlechtický prapředek!

Na Výšině svatého Metoděje dodnes stojí základy kostela.
Na Výšině svatého Metoděje dodnes stojí základy kostela. (Foto Aha! – Slávka Červená, wikimedia)

Žijí mezi námi! A to doslova... Archeologové našli příbuzné elity z prvopočátku našeho státu. Mezi dnešními obyvateli Slovácka hledali od roku 2015 pomocí testů DNA potomky lidí z doby Velké Moravy. Opravdu je našli.

Až do 9. století a období Velkomoravské říše sahá původ kosterních pozůstatků z velkého pohřebiště v uherskohradišťských Sadech. Archeologové tu sáhli k neobvyklému kroku. Obyvatele z okolí v roce 2015 vyzvali, aby darovali vzorek slin. Chtěli z DNA vyzkoumat, zda v oblasti dodnes nežijí potomci zde pohřbených.Potomci velmožů

Včera zveřejnili své poznatky. U 18 dárců našli shodu! „Jsou téměř jistě potomky lidí z Velké Moravy, případně z období 10. až počátku 13. století,“ popsal výsledky rozboru DNA Luděk Galuška, vedoucí Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea. Pohřbení patřili k tehdejší elitě. Mezi dárci vědci našli i potomky tří velmožů z doby Velké Moravy. Aby se zkoumaná genetická informace zachovala, musela se předávat v přímé mužské linii (z otce na syna) více než 1000 let.Překvapení a pýcha

„Pro mě je ten výsledek skvělý. Vždyť hrob s příbuzný« se našel přímo v kapli u kostela na sadské výšině z 9. století a dotyčný muž patřil k elitě,“ řekl Aha! Marek Miklíček (27) z Ostrožské Lhoty, který se původem svého rodu zabývá již delší dobu.
„Přihlásil jsem se spíše ze zvědavosti. Je to úžasná věc, když člověk zná své předky,“ řekl zase Petr Babík (55) ze Šušice. „Já jsem s tím docela počítal. S tímto krajem cítím naprosté souznění a cítím, že k němu patřím,“ neskrýval pýchu Miroslav Obdržálek (68) ze Starého Města.

Sadské pohřebiště
Kromě pohřebiště s 87 hroby v areálu stál za Velké Moravy kostel se čtyřmi přístavbami, sídliště i dřevěný palác. Místo je spojováno s působením arcibiskupa Metoděje v letech 873 až 885. Místu se proto také říká Výšina svatého Metoděje a bylo tu až do 13. století pohřbeno přes 870 lidí z širokého okolí. Pohřebiště je nejrozsáhlejší kostelní pohřebiště z této doby na našem území.

Jedli mořské ryby
Archeologové zkoumají naleziště už od 50. let z mnoha různých hledisek. Například zjistili, že tehdejší obyvatelé se hojně stravovali mořskými rybami. Výzkum bude pokračovat nadále, bude se například rekonstruovat podoba na základě dochovaných lebek.

Víte, že...
...celkem se do výzkumu přihlásilo 340 respondentů, většinou mužů? Jejich DNA vědci srovnávali se 75 vzorky z kosterních pozůstatků.
...většina pohřbených geneticky patří ke Slovanům nebo Keltům a Germánům? Našly se ale i dvě výjimky, které geneticky patří do centrální Asie až Číny.Přečtěte si
noreenlope...@...
5. 3. 2019 • 17:28

Unavený z neustálých pokusů o zhubnutí? Doporučuji nejlepší lék na hubnutí, pomohl mi > > > > www.Takeslim.Com

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.