První pomoc při epilepsii: 7 zásadních rad! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

První pomoc při epilepsii: 7 zásadních rad!

Při záchvatu postiženého nijak neomezujeme, snažíme se ho zklidnit.
Při záchvatu postiženého nijak neomezujeme, snažíme se ho zklidnit. (Foto scom, ara)

Asi 80 000 pacientů trpí v České republice aktivní epilepsií. To znamená, že měli alespoň jeden epileptický záchvat v průběhu posledních pěti let. Ročně přibude asi 5000 nových pacientů. Život pacienta může zachránit správná první pomoc.

Epileptické záchvaty, jimiž se toto nejčastější chronické onemocnění mozku projevuje, mohou být spojeny s nenápadnými projevy, jako je záraz v činnosti či porucha vědomí. Ovšem existují i záchvaty dramatické, kdy nemocný spadne a je postižen velkými křečemi.


Zapomeňte na klacík
„Se správnou první pomocí při záchvatu je bohužel stále spojena celá řada mýtů. Zavádějící je například představa, že je potřeba nemocného zalehnout nebo mu vložit do úst klacík. Opravdu život zachraňující je odstranit předměty, o které by se mohl poranit, podložit hlavu, uvolnit oděv kolem krku a nijak neomezovat,” říká Přemysl Jiruška z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, který se výzkumem epilepsie, příčin vzniku nemoci i mechanismů vzniku záchvatů zabývá.

Sedm zásad pomoci
1. Odstraníme předměty, o které by se nemocný mohl poranit. Podložíme hlavu a uvolníme oděv kolem krku.
2. V průběhu vlastního záchvatu nemocného neomezujeme, pokud nehrozí nebezpečí z poranění. V žádném případě pacientovi nerozevíráme násilím ústa. V klidu vyčkáme konce záchvatu.
3. Pokud po záchvatu trvá porucha vědomí, uložíme nemocného do stabilizované polohy (položíme jej na bok s pokrčenými končetinami a hlavou v mírném záklonu). Pootevřeme mu ústa, zkontrolujeme dutinu ústní a předsuneme dolní čelist. Vyčkáme návratu k plnému vědomí.
4. Nemocný může být po záchvatu zmatený. Snažíme se jej slovně uklidnit. Nebudeme ho nějak omezovat v pohybu, pokud nehrozí poranění.
5. Zjistíme, zda se nemocný při záchvatu neporanil.
6. V případě, že se nemocný s epilepsií léčí a současně není dezorientovaný nebo poraněný, není nutný transport do nemocnice.
7. Kdy je transport do nemocnice nezbytný? Jedná se o první epileptický záchvatů, záchvat se několikrát opakoval, přetrvává dezorientace nebo se nemocný poranil.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.