Zemřel hrdinný skaut Jan Janků (†97): Grebeníček (†81) mu vyrazil 2 zuby!

Léta v kriminálech včetně »péče« těch nejbrutálnějších komunistických vyšetřovatelů Jan Janků (†97) zakusil na vlastní kůži. Ale nikdy nezatrpkl, nikdy netoužil po odplatě. Dlouholetý skaut, který podle informací rodiny skonal na konci ledna, totiž věřil, že i vězení mělo vyšší smysl.
Hlásit se na konci 40. let otevřeně ke skautům znamenalo buď velkou odvahu, nebo bláznovství. V roce 1949 totiž Státní bezpečnost spustila na členy organizace hon a v létě téhož roku také ostrou palbu na skautský tábor v Jizerských horách. A Jan Janků, rodák z Hanušovic přezdívaný Šerif, skauty rovnou vedl.
Kriminál kvůli peru
Zatčen byl v květnu 1949. StB ho spojila s tajnou odbojovou organizace Světlana, k té však nikdy nepatřil. Jak se to stalo? Své plnicí pero s vyrytým jménem půjčil příteli a členovi odboje Aloisi Valentovi. A když u Valenty pero při domovní prohlídce objevili, měli hned jasno. Šerif putoval do vězení s vyhlídkou propuštění po dvaceti letech!
Dobitej jak indián
Expertem přes výslechy ve věznici v Uherském Hradišti byl zejména Alois Grebeníček (†81), otec poslance za KSČM Miroslava Grebeníčka (71). „To jsem měl veliký štěstí, že mi vyrazil jenom dva zuby. Dobitej jsem byl jak indián. V obličeji nebylo místečka, kde bych nebyl uhozenej,“ vzpomínal později. Ale měl vlastně tak trochu štěstí. Ve věznici totiž mnoho světlanářů přímo umučili.
Příběh tóry
Většinu kriminálu Janků strávil na Mírově. Tam se stal zdravotníkem, měl tak volnější režim. Jednou na půdě věznice objevil tóru, hebrejskou bibli. Jenže co teď s ní? „Dát ji bachařům, to by byla vražda, okamžitě spálená, a ty represálie, které by nastaly pro nás, to je nevyslovitelné,“ vzpomínal před časem v dokumentu České televize Hádanky domů života. A tak tóru vrátil znovu na půdu, aby se s ní po 50 letech právě v tomto pořadu shledal.
Boží záměr
Autor pořadu Jaroslav Kratochvíl (33) na něj vzpomíná jako na muže, který věřil, že všechno to utrpení muselo být božím záměrem. „On to skutečně bral fatalisticky. Ukazoval mi figurku Krista, kterou vytvořil z chleba, když byl v 50. letech vězněn,“ řekl Kratochvíl Aha!. Z vězení se Šerif dostal v roce 1958.
Spravedlnost? Na co?
Také Miroslav Hédl (62), jehož Janků v 60. letech do skauta přijímal, potvrzuje, že Šerif zatrpklost – natož touhu po odplatě – nikdy necítil. A když mělo před lety dojít na soud s Grebeníčkem starším a Hédl Janků radil, aby si přisadil, ten mu prý opáčil: „Prosím tě, co si na něm vezmeme? Vždyť je to starej nemocnej chlap. Jeho svědomí ho musí samotného ubíjet, abych ještě já mu ubližoval, to v žádném případě.“
70. výročí boje
Před 70 lety vyhlásila tajná odbojová organizace Světlana boj bolševikům. Janků však jejím členem nebyl.
Řád od Klause
Janků získal v roce 2010 nejvyšší státní vyznamenání, Řád Tomáše Garrigua Masaryka.