Vozíčkář Jarda (36) z Ostravy: Od smrti ho zachránili psi a krásná cvičitelka | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 17. srpna 2022

Svátek slaví Petra, zítra Helena

Vozíčkář Jarda (36) z Ostravy: Od smrti ho zachránili psi a krásná cvičitelka

Kromě výcviku psů pořádají Jarda a Johanka třeba i zábavně-vzdělávací akce pro děti.
Kromě výcviku psů pořádají Jarda a Johanka třeba i zábavně-vzdělávací akce pro děti. (Foto Aha! – Jakub Poláček)

Blbnutí na sněhu navždy změnilo život Jaromírovi Biluseacovi (36) z Ostravy. Bylo mu dvaadvacet a dříve aktivní mladý kluk se náhle neobešel bez pomoci ostatních. Ve chvíli, kdy ztratil chuť žít, vstoupily do jeho života dvě lásky. Dvounohá s krásným úsměvem a čtyřnohá se studeným čenichem.

V kalendáři stálo datum 30. prosince 2004, když si užíval příchod nového roku v Mostech u Jablunkova v Beskydech. Na pneumatice sjížděl kopec, neovládl jízdu a naboural do stromu. Zdrcující byla zpráva lékařů: už se nepostavíte. „Najednou jsem se stal těžce zdravotně postiženým, zcela závislým na péči druhých. Po propuštění z rehabilitací jsem si uvědomil, co vše jsem ztratil,“ popisoval Jarda, jak se mu zhroutil svět. Nechtělo se mu žít. Vzápětí ale přišlo rozhodnutí, které mu vrátilo důvod radovat se z každého dne. „Zatoužil jsem po asistenčním psovi a kamarád mi přinesl štěně amerického pitbulla, méhoRastyho,“ řekl Jaromír.

Ze cvičáku na radnici

Aby na výcvik nebyl sám, hledal zkušenou cvičitelkou. Náhodou se zkontaktoval s věčně usměvavou kynoložkou Johanou Poláškovou (35). „Cvičili jsme spolu skoro denně, pak mezi námi přeskočila jiskra,“ dodal Jaromír s úsměvem. S Johankou si totiž po dvou letech na radnici v Klimkovicích řekli své »ANO«. Tím ale jejich společný příběh nekončí. Spolu se svými psy dnes společně pomáhají dalším lidem prostřednictvím canisterapie ve specializovaných zařízeních a centrech, v nemocnici i individuálně.

Zpátky do života

Na začátku si Jaromír myslel, že Johana bude s Rustym cvičit sama. To se spletl. „Trvala na tom, abych u všeho byl. A tak jsem musel po pětiletém přežívání na polohovacím lůžku překonat sám sebe a vyrazit ven,“ řekl. Trénink byl velmi náročný nejen pro páníčka, ale i jeho psa. Rasty si musel zvyknout na městský ruch, ostatní psy, dopravní prostředky, cvičák, restaurace, obchody a podobně. Musel být Jaromírovi opravdovým pomocníkem, otevírat mu dveře nebo podávat věci. „Je s ním ale legrace. A venku, zapřažený v postroji, mě dokáže i vytáhnout do kopce,“ dodal.

Kynolog na kolečkách

Jarda pochopil, že kynologii se může a hlavně chce věnovat. „Abych si vyzkoušel další odvětví výcviku, s Rastym jsem cvičil pod vedením dalších výcvikářů. Johanka nás všude doprovázela,“ uvedl. Za čas s Rastym splnili mimo cannisterapeutických i řadu dalščích zkoušek. Národní zkušební řád, mezinárodní zkušební řád a zkoušku základní ovladatelnosti psa, dokonce se známkou VÝBORNÁ. „Společně jsme taky úspěšně splnili zkoušku z OBEDIENCE OB-Z (Vysoká škola poslušnosti – základní stupeň, pozn. red.),“ řekl Jaromír a dodal, že společně uspěli i na několika závodech. Další jejich úspěchy najdete na: www.c5k.czPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.