POZOR na zmije: Letos se jich »urodilo« mimořádně mnoho... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

POZOR na zmije: Letos se jich »urodilo« mimořádně mnoho...

Zmije obecná – jedovatá. Samice dorůstají délky 70 až 100 cm, samci 60 cm. Bývá šedá až modrošedá s tmavou klikatou čárou na hřbetě, některé ji mít nemusejí.
Zmije obecná – jedovatá. Samice dorůstají délky 70 až 100 cm, samci 60 cm. Bývá šedá až modrošedá s tmavou klikatou čárou na hřbetě, některé ji mít nemusejí. (Profimedia.cz)

 Klubko zmijí viděli lidé nedávno na lesní pěšině v Beskydech, na Tachovsku řidič jen stěží zastavil na silnici plné hadů a u Sedlčan zahlédli zmiji dlouhou skoro dva metry. Podobných zpráv přibývá a lidé se bojí. Mají proč?

Podle Ivana Reháka, předního českého herpetologa, je zmijí uštknutí nebezpečné hlavně starým, nemocným lidem, dětem a alergikům. Zdravý člověk by ho měl přestát bez problémů, ale i ten by měl vyhledat lékaře, který posoudí nutnost podání očkovacího séra.
Po uštknutí lze volat linku 155, z níž uštknutého spojí s odborníky, kteří na dálku poradí co a jak dělat. Zmijí jed je silný jako ten kobry, ale při uštknutí ho vstříkne asi jen třetinu (z průměrného množství cca 10 miligramů). Smrtelná dávka je 15 – 20 miligramů.

Proč teď a proč tolik?
„To, že lidé právě nyní pozorují větší počet zmijí nebo hadů obecně, je dáno probíhajícím obdobím páření,“ vysvětluje Ivan Rehák.  „Po hibernaci se nejprve objevují samci, jejich spermie musí ještě tři týdny po probuzení zrát. Zatím tedy obsazují svá teritoria a samičky je poté následují. Když už jsou březí, nerady se pohybují, vyhřívají se a i to může být důvodem, že je jich v přírodě opticky víc.“Zmijí život
Podle lidové pranostiky »vylézají hadi a štíři« na sv. Jiří (24. duben). To, že jsou k vidění vlastně až teprve nyní, souvisí s jejich životním cyklem.

Hibernace
Mnoha lidmi obávaná zmije obecná se opravdu objevuje koncem dubna. Do té doby přezimovala ve stavu hibernace – tj. strnulosti a utlumení životních funkcí.

Rozmnožování
Zmije je sice pokládána za vejcorodou, ale není to tak docela pravda. Samička sice nosí v těle až dvacet vajíček, ale ta jsou vyživována placentou. Ihned po jejich nakladení se z nich klubou mláďata až 20 cm dlouhá a už opatřená jedovými váčky.

Jed
Jed používá zmije k lovu. Svojí kořist, nejčastěji drobným hlodavcům, ale i ještěrkám nebo žábám, ochromí nervovou soustavu, a i když je nezabije hned, dokáže jít po stopě a úlovek vždycky najde.

Veterinářka varuje: Uštknutí nemusíte poznat hned!

„Zmije je v podstatě jediný had, který může ohrozit domácí mazlíčky,“ říká MVDr. Martina Načeradská. A největší potíž je v tom, že majitel často neví, že k uštknutí došlo. Je tedy třeba dbát na to, aby zvíře v přírodě nepobíhalo bez dozoru. První klinické příznaky se obvykle objeví rychle, při nižší dávce jedu ovšem i po několika hodinách i dnech.

Příznaky: Výrazný otok nejen v místě kousnutí, ale i na sliznicích. Tkáň kolem místa kousnutí odumírá, mohou se objevit puchýře. Může se objevit zvracení a průjem, oběhové potíže, křeče, spavost, později se zvětšují uzliny a objevuje se omezená hybnost kloubů, která může trvat i několik měsíců.

Jak zvíře ošetřit?
Omezte pohyb zvířete, na místo uštknutí přiložte kompresní obvaz a zchlaďte ho. Okamžitě volejte veterináře, který aplikuje protijed a hlavně zahájí protišokovou terapii.

Přečtěte si
rockyshowman
3. 6. 2017 • 11:57

Pamatuji si, že v Beskydech tyto plazy rozšiřovali nějací ochránci přírody. Jiní zase podporují vlky, ti zase rdousí domácí zvířata, za trhání jmelí se dávaly vysoké pokuty, teď jsou na sev. Moravě ohroženy stromy, přestaly se stříkat lesy, budeme se na ně chodit dívat do němec a Rakouska. Řepka a kukuřice dotována lidovcem, hubí zvěř, lidé z ní umírají na různé nemoci. Divoká prasata byla rarita, dnes je neumí myslivci zredukovat. Střílí se jen bezbrané kachny, zajíci a koroptve. Když se potřebuje zdražit, příjdou různé chřipky a mory. Přátelé sluníček nám dovážejí choroby, dávno v naší zemi již neznámé. Množí se jak kobylky, a my se staneme otroky, těchto přivandrovalců. Zemi pak postihne katastrofa, příroda nám vrátí to špatné, co jsme se na ní napáchali. Važme si naší země a kultury, nebo nás budou naši vnuci proklínat.

ivoadler
3. 6. 2017 • 11:35

Jako dítě jsem se hadů děsně bál. Všech, i užovky. Teď se zjistilo, že i užovka má jed, ale nemá jedové zuby. Teď jsem dospěl do stavu ozbrojeného příměří. Neprchám před nimi, ale taky si je nedávám kolem krku.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.