Pozor! Zmije začínají útočit!

PRAHA – Zmije opouštějí úkryty. Sluníčko je právě v těchto dnech vyhání zpod kamenů, aby se hlavně na jižních svazích slunily dlouhé hodiny. Jenže pozor: Jakmile na zmiji obecnou omylem šlápnete.
PRAHA – Zmije opouštějí úkryty. Sluníčko je právě v těchto dnech vyhání zpod kamenů, aby se hlavně na jižních svazích slunily dlouhé hodiny. Jenže pozor: Jakmile na zmiji obecnou omylem šlápnete, stává se z ní nebezpečný útočný had! A kousnutí od nejjedovatějšího hada u nás může člověku pěkně znepříjemnit život...
„Jde o poměrně vzácná zranění, setkáváme se s nimi ovšem každý rok,“ říká primář Interního oddělení Nemocnice ve Valašském Meziříčí Pavel Prodělal. „Zmije na člověka sama nezaútočí, ale když na ni omylem šlápnete nebo sáhnete, brání se,“ tvrdí Oldřich Mudra, odborník na zmije.
Když už zmije uštkne, neměli bychom panikařit. „Jed je to nejvzácnější, co zmije má. Šetří si ho na kořist. Většinou ho proto v obraně nepustí tolik,“ říká Mudra. Proto bychom si prý měli všimnout, jestli nás had kousl jedním zubem, nebo oběma. Podle toho se dá odhadnout, kolik jedu pustil.Pokud se jedná o zdravého dospělého člověka, nemělo by mu hadí uštknutí způsobit žádné vážnější komplikace. „Kolegům, které zmije kousla, třeba jen rána trochu natekla,“ tvrdí Mudra.
Lékař prý má jedinou šanci, totiž píchnout antisérum. „To je však mnohdy nebezpečnější než samotné uštknutí,“ říká Mudra a dodává, že lékaři u nás nemají s hady příliš velké zkušenosti. „Před podáním protilátky je nutné udělat test na alergickou reakci na ni,“ tvrdí Mudra. Důkazem je případ, který se stal v Brně: vyplašený muž přiběhl do nemocnice i s hadem, který ho kousl. Myslel si, že je to zmije. Doktoři zavolali odborníka, aby určil, o jakého hada se jedná, ale preventivně píchli muži antisérum. Muž nakonec skončil kvůli alergické reakci na jednotce intenzivní péče. A had? Šlo jenom o užovku...
Zmijí kousnutí každopádně hodně bolí. „Může dojít k zarudnutí rány, která oteče,“ říká Zdeněk Stach z kliniky anesteziologie a resuscitace Všeobecné fakultní nemocnice.
Jak se zmije pozná?
Zmije je šedá a má na hřbetě černou vlnovku. Tento znak ale není směrodatný. Užovka totiž může také mít nepravidelné skvrny, které vlnovku připomínají.
-- Podle hlavy. Hlava má tvar trojúhelníku, zatímco užovky mají hlavu malou, úzkou a stejně silnou jako zbytek těla.
-- Podle očních zorniček. Zatímco užovka má kruhovou zorničku, zmije má typickou úzkou svislou čárku.
Co udělat?
1) Nejdříve vydezinfikovat zasažené místo!
2) Nikdy nevysávat jed z rány pusou. Jed už je stejně dávno v krvi.
3) Neutahovat škrtidlem směrem k srdci! Nemá to smysl!
4) Rychle vyhledat lékaře!
Co nás v přírodě nejčastěji ohrožuje