Slunečné počasí hadi milují! Co dělat při uštknutí?

Se sluníčkem se na vyhřátých mezích a loukách objevili hadi. V úterý rychlá reakce tatínka zachránila život holčičce (7), kterou uštkla zmije v Bernově u Nejdku. Zvíře stihl vyfotografovat a záchranáři tak mohli okamžitě zahájit účinnou léčbu.
V Česku žije pět druhů hadů. Jediným jedovatým je ale známá zmije obecná. Obezřetní musíme být všichni, zvlášť opatrní mají být podle odborníků děti, starší nebo nemocní lidé a alergici. Zmije je spíš plachá, raději se před člověkem schová. Když už se musí bránit, kousne... co potom dělat?
MUDr. Jiří Valenta: Končetinu znehybněte!
Jak se zachovat, když někoho kousne zmije, jsme se učili ve škole. Ne všechna doporučení jsou však správná, říká MUDr. Jiří Valenta, vedoucí lékař Toxikologického centra 1. lékařské fakulty UK v Praze.
V čem spočívá laická pomoc?
„Pacient by měl být v klidu, co nejméně se pohybovat. Končetinu znehybněte, např. dlahou a volnou bandáží. Následně zajistěte odvoz do nemocnice.“
Musíme volat sanitku?
„Pokud jde o zdravého dospělého člověka a neprojevují se varující příznaky, jako je ztráta tlaku nebo zvracení, postačí ho do nemocnice dovézt vlastním autem. Doktora je nutné vyhledat pokaždé, působení jedu se může projevit se zpožděním. V případě dětí, starších lidí nebo alergiků sanitku volejte v každém případě.
Má se rána rozříznout a jed vysát, jak jsme se učili ve škole?
„V žádném případě nic nevysávat a ani ránu neřežte.“
A co místo nad uštknutím zaškrtit, aby jed nepostupoval tělem?
„Také nic neškrtit! Stojící krev napáchá v tkáni spoustu škody.