75 let od útoku na Reinharda Heydricha (†38): Atentát jako pomsta Sokolů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. srpna 2022

Svátek slaví Helena, zítra Ludvík

75 let od útoku na Reinharda Heydricha (†38): Atentát jako pomsta Sokolů!

Exploze bomby, kterou hodil Jan Kubiš, prorazil bok automobilu před pravým zadním kolem.
Exploze bomby, kterou hodil Jan Kubiš, prorazil bok automobilu před pravým zadním kolem. (Foto Aha! – Mária Rušínová, VHÚ)

Přesně 27. května 1942 byl proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (†38). Od jednoho z nejhrdinštějších činů české historie uplynulo dnes 75 let. Teror, který od svého nástupu do funkce rozpoutal jeden ze spolutvůrců holokaustu, pomstili českoslovenští parašutisté z výsadku Anthropoid Jozef Gabčík (†30) a Jan Kubiš (†28). Nebyli ale sami...

Přestože parašutisté vyslaní z Londýna byli samotnými vykonavateli atentátu, bez pomoci domácích lidí, především z řad Sokolů, kteří jim poskytli zázemí i logistickou podporu, by nikdy nemohli uspět. Sokolská odbojová skupina Jindra byla na konci roku 1941, kdy byli členové Anthropoidu vysazeni nad územím protektorátu, jednou z mála akceschopných odbojových organizací.

„Radikální představitelé sokolského odboje pojali Heydrichovu likvidaci do značné míry osobně – jako krevní mstu za stovky vedoucích činitelů Sokola, kteří jeho zásluhou umírali v koncentračním táboře Osvětim po likvidaci jejich organizace v říjnu 1941. Parašutisté tak byli pro řadu z nich vykonavateli této pomsty,“ myslí si historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.
Oběma parašutistům obětavě pomáhá řada sokolských rodin, ale i jednotlivců. Skutečným centrem konspirace však byl pražský Žižkov, kde v Biskupcově ulici bydleli jejich nejbližší spolupracovníci Jan Zelenka-Hajský a rodina Marie Moravcové. Starší syn Marie Moravcové v té době sloužil v britské RAF (královské letectvo), a ona se tak parašutistům snažila obětavě nahradit domov. Téměř všichni přímí spolupracovníci parašutistů včetně Zelenkových a Moravcových za tuto pomoc posléze zaplatili v následujících týdnech a měsících, během Heydrichiády – pomsty nacistů za smrt protektora, životem.

Výsadky parašutistů
*29. prosince 1941 byla na území Česka vysazena skupina Anthropoid (Jozef Gabčík a Jan Kubiš), která měla za úkol likvidaci Heydricha. Nálsedovaly ji další s jinými úkoly např. Silver A (Alfréd Bartoš, Josef Valčík, Jiří Potůček), Bioscop (Bohuslav Kouba, Josef Bublík a Jan Hrubý), Out of Distance (Adolf Opálka, Karel Čurda, Ivan Kolařík), Tin (Jaroslav Švarc, Ludvík Cupal).
*Jaro 1942 – pracovník hospodářské správy Pražského hradu František Šafařík, který byl bývalým žákem Sokola Zelenky-Hajského, umožnil Gabčíkovi s Kubišem, aby si prohlédli kudy jezdí Heydrich a kde většinou zastavuje. Pravděpodobně si přitom prohlédli samotný Heydrichův mercedes. Šafařík a jeho rodina potom byli jedni z mála, kteří unikli nacistické pomstě.

Zrada Čurdy
Na stopu atentátníků přivedl gestapo Karel Čurda (†35) parašutista z výsadku Out of Distance. Později se stal konfidentem gestapa a byla mu vyplacena odměna půl milionu říšských marek. Po válce byl zatčen, odsouzen k trestu smrti a 29. dubna 1945 oběšen ve věznici Pankrác.

Víte, že...
...poslední popraveným přímým účastníkem atentátu byl sokolský činovník František Pecháček, jenž byl zabit až 3. 2. 1944 v koncentračním táboře Mauthausen? Podle jedné z verzí ho měli rozsápat speciálně vycvičení psi.

Poslední úkryt v kryptě kostela

Krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici sloužila jako poslední úkryt nejen oběma atentátníkům na Heydricha Josefu Gabčíkovi (†30) a Janu Kubišovi (†28), ale i dalším pěti parašutistům. Ti zde také 18. června 1942 svedli svou poslední bitvu s obrovskou přesilou jednotek SS a příslušníků gestapa.

Dnes kostel stejně jako tehdy žije svým církevním životem a slouží české pravoslavné církvi. V samotné kryptě a jejím předsálí pak funguje Národní památník hrdinů Heydrichiády, jenž připomíná památku nejen parašutistů, ale i jejich pomocníků. 
„Ročně nás navštíví 50 tisíc návštěvníků z celého světa. Více jich je přitom v létě. Máme zde i hodně školní výletů. Z těch zahraniční dominují Němci před Angličany, méně je Francouzů,“ řekl Petr Hampl z Národního památníku hrdinů Heydrichiády.

Loni našli krev! Patří parašutistům?
V jedné z tumb v kryptě, kde se parašutisté skrývali, byly před nedávnem nalezeny stopy krve. V současnosti probíhá sběr DNA příbuzných parašutistů, který umožnil určit, o čí krev se jedná. Přímo v kostele zemřelo pět parašutistů. Jan Kubiš ztratil vědomí po zásahu granátu a už ho nenabyl. Josef Bublík se po zásahu granátem﷯ zastřelil, ale nezamřel na místě. Oba byli převezeni do lazaretu, který fungoval v dnešní porodnici v Podolí. Bublík zesnul﷯ cestou a Kubiš krátce po převozu. Jejich těla byla odvezena zpět ke kostelu. ﷯Podle svědectví byl státní tajemník Úřadu říšského protektora K. H. Frank (†﷯48) rozezlen, že se nepodařilo parašutisty dopadnout živé, a do jejich mrtvol kopal.

Heydrichiáda...
Po atentátu následovalo období teroru ze strany nacistických okupantů. Nechali popravit tisíce lidí, kteří se podle nich na útoku mohli podílet, nebo pomáhali odboji či jen atentát schvalovali. 10. června vypálili Lidice, 24. června i Ležáky.

Proč Gabčík nestřílel?

Bylo 27. května 1942, 10.35 hodin, když se černý Mercedes 320C objevil v zatáčce mezi ulicemi Zenklovou (tehdy Kirchmaierovou) a V Holešovičkách v Praze 8. Osud Reinharda Heydricha se právě naplnil. V ten okamžik měl Jozef Gabčík vystřelit, rána ale nepadla. Proč? 

V rozhodující chvíli samopal Sten Gun selhal a úspěšná byla až bomba Jana Kubiše, která vybuchla nad stupátkem před pravým zadním kolem. Později se objevila teorie, že Gabčík nevystřelil záměrně, akce byla špatně připravená. Podle novější hypotézy z roku 2012 byli parašutisté primárně cvičeni, aby použili při atentátu granát a dávka ze samopalu pak měla být pouze pojistkou. Teprve v roce 2015 však bylo v Archivu bezpečnostních složek objeveno hlášení protektorátní policie, ve kterém se výslovně píše o vzpříčeném náboji v hlavni. Jedná se o první známý dokument potvrzující teorii zaseknuté zbraně.
„Samopal Sten Mk. II byl ideální zbraní pro takový úkol. Jeho poruchovost byla minimální, i když zde byly problémy s plným zásobníkem. Nicméně celkově šlo o jednoduchou a spolehlivou zbraň, kterou bylo možné rozložit na tři díly a tím ji i skrytě přenášet,“ hájí použití zbraně Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústava (VHÚ).

Bez pancéřování
Černý kabriolet Mercedes 320C s poznávací značkou SS-3, který používal Reinhard Heydrich nebyl pancéřovaný. Nedoprovázel ho vojenský doprovod a Heydrich i jeho řidič Johannes Klein byli ozbrojeni pouze osobními pistolemi.

Rozhodl zastavit
Když si řidič povšiml atentátníků, Heydrich místo aby přikázal šlápnout na plyn a ujet, což by mu pravděpodobně zachránilo život, nepochopitelně přikázal okamžitě zastavit. Heydrich byl při výbuchu zraněn, zemřel 4. června 1942 v pražské Nemocnici Na Bulovce.
Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.