Česká farma prodává čínský biočesnek! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

Česká farma prodává čínský biočesnek!

Vysvětlení česnekové kauzy trvalo čtyři měsíce.
Vysvětlení česnekové kauzy trvalo čtyři měsíce. (Foto: Facebook.com, ara)

Pochází z moravského Deblína, anebo ho vypěstovali farmáři v Číně? Česnek, který prodávají v mělnickém supermarketu, může být odtamtud i odtamtud... Hlásá to totiž etiketa na obalu. Zboží s označením BIO tak nebudí příliš důvěru.

Podivný česnek objevil v regále jeden z nakupujících a byl z toho tak překvapený, že mu to nedalo a na obchodní řetězec vznesl dotaz. „Chtěl bych se zeptat, co je na vámi prodávaném česneku v hypermarketu Tesco Mělník CZ bio? Když otočíte etiketu, tak se dozvíte, že zemí původu je Čína. Ekofarma Deblín je v Číně a je to CZ bio?“ napsal na facebookovou stránku obchodu zákazník Michal Matěj.

Nejdřív mlčení
To všechno se odehrálo už v červenci. Zákazník si myslel, že co nejdřív dostane odpověď, ale ouha. Obchod si dal pěkně načas. Vyjádření týkající se »česko-čínského« česneku mu trvalo celé čtyři měsíce! „Ještě odpověď nemáme, ale myslíme na to. Už jsme vše popohnali, tak snad se brzy dočkáme. Omlouvám se za čekání a přeji pěkný den,“ psala zástupkyně firmy na začátku září. Podobně zněla i odpověď o měsíc později. Po třetí ani čtvrté upomínce se už muž odpovědi nedočkal.

Vysvětlení za 4 měsíce
Obchodní řetězec vše vysvětlil teprve včera po dotazu Aha!. „Výrobek je naprosto v pořádku a my jsme rozhodně nechtěli nic utajovat. Bohužel ale došlo ke zpoždění při předávání potřebných informací,“ uvedl mluvčí řetězce Václav Koukolíček.
Dodavatel uklidňuje: Nebojte se, splňuje normy!
„Česnek je produkován v Číně, je řádně certifikován jako BIO. Uváděný údaj na etiketě „CZ-BIO-002“ je povinným údajem pro bioprodukty – je to kód kontrolní organizace, která certifikuje naši firmu. Naším cílem je primárně nabízet a dodávat bio ovoce a zeleninu od tuzemských pěstitelů a stále se snažíme vyhledávat nové pěstitele, kteří jsou schopni kvalitou i množstvím produkce pokrýt požadavky našich odběratelů,“ tvrdí farmáři z Deblína.
Česko-rakouská cibule?
Česnekovou kauzou se mezitím na sociální síti bavily desítky lidí. Za tu dobu se ale Michalu Matějovi podařilo v obchodě najít dalšího šotka – česká farma Deblín podle etikety pěstuje cibuli i v Rakousku. Co z toho vyplývá? Ačkoliv vám prodejci tvrdí, že 90 % jejich dodavatelů je z Česka, nic to neznamená. Jejich produkty mohou pocházet z celého světa. Stejně tak to je i s bioprodukty – podmínky pro bioprodukty ovšem splňovat musí.Přečtěte si
ivoadler
3. 12. 2016 • 15:36

Bio je jeden velký podvod. Já si hodně zeleniny pěstuji sám, ale stejně používám k hnojení Cererit. Je to Bio? V obchodě je označení Bio jeden velký podvod na zákazníka. Vůbec to neberu v úvahu.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.