Cesta za českým česnekem! Víme, jak ho poznat! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Cesta za českým česnekem! Víme, jak ho poznat!

Jak poznat český česnek?
Jak poznat český česnek? (Foto Aha!: Karel Kopáč)

Česnek z Číny? Brr, pro mnohé to zní jako nadávka. Poté, co se v 90. letech rozšířil do obchodů, už lidé pochopili, že nízká cena kvalitu nedohoní, čínský zkrátka nemá šanci. V posledních letech tak roste poptávka po českém česneku. Na rodinné farmě pana Hrdličky v Dolánkách nad Ohří jsme kontrolovali, jak se musí pečovat o kvalitu, jak se to dělá po česku…

Zdeněk Hrdlička (32) na polích odmalička pomáhal, vystudoval Střední zemědělskou školu v Roudnici nad Labem a nakonec hospodářství převzal. Je to tvrdá práce, ale jeho baví. A o další budoucnost farmy už je také postaráno, po dvoře drandí ve vlastním malém traktoru jeho synek.

Pěstování pravé české odrůdy nebylo vůbec jednoduché. Zatímco se na našich polích pěstují dovezené odrůdy třeba ze Španělska a za české se označují, Hrdličkovi chtěli originál. Toho se ale nedostávalo, tak si ho na sázení museli sami namnožit. Povedlo se a úspěch následoval, za pět let zvětšil dvacetinásobně pole a o prodej 20 tun česneku je už postaráno.

Nutné jsou ale samozřejmě i investice. Sázet ručně? To by na ploše 5 hektarů logicky nešlo a se starým strojem na ruční podávání česneku už je také víc práce než užitku. Koupili proto třířádkový sazeč (bratru za 650 tisíc korun), který se jen zapojí za traktor a naplní stroužky. Hrdličkovi sázejí na konci září (např. v listopadu už je pozdě, česnek se v zemi neotočí). Sklízí se pak v červnu. A protože si už lidé jako dříve nedělají zásoby na zimu, ale nakupují průběžně, museli Hrdličkovi také postavit nový sklad na zeleninu.

Produkty pana Hrdličky pak přebírá firma P+P, která česnek zabalí a odveze do obchodu. V tomto případě například do řetězce Tesco. Dovoz česneku ze zahraničí klesá od roku 2012, kdy činil 7372 tun. Loni se do republiky přivezlo 5416 tun česneku. Začínáme být soběstační…

Pan Hrdlička radí: Jak poznat český česnek?
I když jsou v oddělení zeleniny různé česneky jasně popsané, lepší je ověřit si kvalitu na vlastní oči a ruce.
• Pokud hledáte ten český, nejdřív ho vezměte do ruky a zmáčkněte. Musí být pevný a nerozpadne se, má totiž několik vrstev slupek.
• Ten z dovozu je křehký a lehce ho rozlomíte v dlani.
• Rozdíl je i v počtu stroužků. Kvalitní jich má pět až sedm, ty ostatní spoustu malých. Chuťově se pak také liší. Vyšší obsah silic v českém zaručí výraznější chuť, slabších stroužků musíte použít víc.
• Když si vezmete celou paličku českého česneku do ruky a přivoníte, mělo by vás silné aroma štípat lehce do nosu i u neoloupaného kusu. Trs by měl být pevný, neoschlý a v žádném případě by na něm neměla být plíseň.
• Například čínské česneky jsou velmi pečlivě opracovány a jsou jeden jako druhý.
• Španělské paličáky mají zase hodně volných slupek s fialovou kresbou, jsou hodně velké a stonky mívají uprostřed dírku.

Zdeněk Hrdlička (32) na polích odmalička pomáhal.

Jak skladovat česnek čtěte ZDE  >>>

Přečtěte si
ochcallis
1. 11. 2015 • 12:42

Český česnek je plný těžkých kovů a kadmia, čínský není tak výrazný, ale zato je zdravější.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.