Co s přebytečnými jablky? 4 super recepty!
Máte chalupu se zahrádkou, pěstitelské přebytky, nebo jste dostali jablka od příbuzných a bojíte se, že shnijí, nebo seschnou? Obětujte trochu času a úrodu zpracujte.
Jablečný kompot
Jablíčka oloupeme, překrájíme na osminky a odstraníme jádřince. Do sklenic s objemem 0,75 l naskládáme dílky jablek, zasypeme dvěma lžícemi cukru (není nutný, lze použít i diabetické sladidlo), zalijeme vodou, uzavřeme a 25 minut sterilizujeme. Jablečný kompot chutná zejména k pečenému masu s bramborem, mléčných obilninových kaších nebo jako lehká a osvěžující svačina pro nemocné se zvýšenou teplotou.
Oloupaná a odjádřená jablka vložíme do hrnce, podlijeme trochou vody a pod pokličkou necháme rozdusit. Pak jablíčka rozmixujeme, v případě potřeby mírně přisladíme. Pyré nalijeme pomocí nálevky do malých skleniček a sterilizujeme asi dvacet minut. Do základní hmoty můžeme přidat jiné ovoce nebo přimíchat skleničku domácího džemu. Zavařené přesnídávky skladujeme v chladu a temnu. Jestliže ovocné pyré zamrazíme, máme pro děti oblíbenou ovocnou dřeň.
Křížaly z jablekJablka omyjeme a osušíme, pak je zbavíme jádřinců. Křížaly z jablek sušíme buď v sušičce, nebo v troubě položené na síťové podložce. Troubu ohříváme jen na 50 °C a necháme pootevřená dvířka, aby vlhko unikalo. Křížaly z jablek zahánějí hlad a podporují střevní peristaltiku.
Jablečný čaj
Odpad vzniklý při čistění (omytých) jablek, oloupané slupky a jadřince nevyhazujeme. Můžeme je nožem nasekat na malé kousky, rozložit a usušit. Dobře usušenou drť uložíme do těsnící sklenice a používáme pro přípravu skutečně ovocného čaje. Buď jablečnou sušinou naplníme sítko v konvici, zalijeme vřelou vodou a necháme vylouhovat, nebo zbytky jablíček dvě tři minuty prudce povaříme a pak necháme pod pokličkou macerovat. Jablečný čaj voní a má jemně nasládlou chuť. K sušeným jablkům můžeme přidat i jiné přísady: koření, citrusy, zázvor nebo sáček černého čaje.