Nevoní, ani dvakrát nechutnají, ale hodně pomáhají! Smraďoši proti chřipce!
Zase je tady to zpropadené období chřipek. Kašleme, smrkáme, kdo to neustojí, skočí na něj chřipka. Jak se bránit, a ještě lépe, jak tomu předcházet? Vykašlete se na pilulky a vitaminy z lékárny, zažeňte viry přírodními produkty. Cožpak nevíte, že v křenu, cibuli, česneku, kysaném zelí nebo jablkách je hodně vitaminů, ale také látek s antibiotickým účinkem? Jsou proti zánětům, infekcím, uvolňují hleny, zprůchodňují dutiny, atd. I když to zrovna dvakrát nechutná, nevoní a vypadá nevábně, vezměte přírodní apatyku na milost.
1/Česnekovo-křenová bomba
Potřebujeme 250 g včelího medu, 35 g česneku, 35 g křenu, 50 g másla. Česnek i křen očistíme a rozmixujeme na kaši. Do sklenice dáme tekutý med, přidáme rozmačkané máslo a mix z česneku s křenem. Vše důkladně rozmícháme a dáme do lednice. Dávkujeme 3x denně čajovou lžičku.
2/Křen s medem
Křen nastrouháme na jemno a dvě polévkové lžíce smícháme se lžící medu. Užívá se 3x denně jedna čajová lžička, dětem dávku raději o něco snížíme, chlapi mohou užívat po větších dávkách. Už po chvilce pocítíme, že se nám spouští rýma, snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.
3/Jablečný křen
Je to jednoduché: 3 lžíce strouhaného křenu smícháme se dvěma nastrouhanými jablky a šťávou z půlky citronu. Vše promícháme a podáváme 5x denně polévkovou lžíci. Anebo máme třeba důvod uvařit si k tomu dobré hovězí. A to tahle medicína chutná lahodně…
4/Tymián proti rýmě
Potřebujeme 1 sáček tymiánu (8-9gramů). 200 g cukru a 250 ml vody. Postup: vodu s cukrem vaříme na mírném ohni 20 minut, poté sundáme z ohně. Přidáme sáček tymiánu a necháme louhovat do vychladnutí. Scedíme a užíváme po lžičkách 5x denně.
5/Česnekové antibiotikum
Zabírá hlavně proti kašli! Potřebujeme 6 stroužků česneku, 8 lžic cukru a 250ml vody. Jak na to? Česnek nasekáme na drobno a dáme do vody s cukrem. Zamícháme a pomalu vaříme 10 minut. Necháme uležet několik hodin a scedíme. Uchováváme v ledničce. Dávkujeme klidně i 6x denně cca 5 ml.
6/Cibulový sirup
Cibule oloupeme a nakrájíme na kostičky. Postupně je vrstvíme do nádoby a prosypáváme cukrem (samozřejmě nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjeme a necháme odstát. Za pár hodin pustí cibule šťávu, kterou podáváme při kašli několikrát denně po lžičkách.
7/Cibulový čaj
Do 200 ml vroucí vody dáme na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule. Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pijeme několikrát denně, i když to dost páchne. Předpokládáme, že buď nechodíte do práce, nebo si vezmete žvýkačku či lístky máty pro vonný dech.
8/Zelný salát
Pytlík kysaného zelí propláchneme pod tekoucí vodou (silné povahy proplachování vynechají). Mezitím si nasekáme cibuli, na ni do misky přidáme zelí, podle chutí osladíme, osolíme a ooctujeme. Přidáme kmín a necháme pár hodin zaležet. Hodí se takřka ke všemu – rozhodně salát vyměňte za obligátní vařené zelí k obědu.
9/Teplá citronáda
Šťávu ze dvou citrónů smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou (ne horkou, zničily by se vitamíny C). Přidat můžeme i šťávu z pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého zimního období.
10/Citrónové rozinky
Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citronů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamin C se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní zobání těchto »posilněných« rozinek je skvělou prevencí proti infekci.
+1/Sádlový obklad
Poslední typ není přímo z botanické říše, nýbrž ze živočišné. Neužíváme vnitřně, ale zevně! Jde o sádlový obklad, který účinně pomůže při bolestech v krku. Na pruh plátýnka (kapesník) namažeme tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouháme trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička). Přikryjeme dalším plátýnkem (kapesníkem). Dáme na krk a ovážeme teplým šátkem. Ráno je po bolesti.