Spánek na boku: Zlepšuje trávení, podporuje vznik vrásek!

Třetinu života strávíme spánkem. Pro naše zdraví je důležité nejen to, jak dlouho spíme, ale i v jaké poloze! Vědci tvrdí, že 95 % lidí pozici při spaní nezmění za celý život. Přitom to, jak usínáme, má vliv nejen na kvalitu našeho spánku, může to mít i vážné důsledky pro naše zdraví.
Máteli špatné trávení a trápíli vás refluxní choroba jícnu, při níž se vracejí žaludeční šťávy do jícnu, je nejideálnější spát na levém boku s mírně pokrčenýma nohama.
Dokáže zabránit pálení žáhy a nepříjemným bolestem pod hrudní kostí. Reflux může stát také za chronickým nočním kašlem, který často budí ze spánku, i za častými záněty průdušek. Poloha na pravém boku může naopak potíže zhoršovat.
Spánek v poloze na boku má i nevýhodu, o níž by měly vědět zejména ženy. Podporuje tvorbu vrásek v okolí úst a v dekoltu.
Tip Aha!
● Pokud spaní na levém boku neřeší problémy s pálením žáhy, pokuste se navíc lehce vypolohovat postel. Horní část vašeho těla byl měla být výše než dolní, žaludeční kyseliny »udrží na uzdě« gravitace.
● Co se týče vrásek, existují hypotézy, že hedvábný polštář zmírňuje efekt jejich vzniku, protože je jemnější...
Šláftruňk se nedoporučuje
Při potížích s usnutím, nočním buzením a ranní únavou zapomeňte na doporučovaný šláftruňk. Alkohol před spaním mění tzv. strukturu spánku – zkracuje REM stadium, kdy nejvíce sníme a zároveň organismus odpočívá a získává novou energii.
Dvojka vína, pivo či panák něčeho ostřejšího sice pomůžou usnout, ale ve výsledku jsou příčinou problémů. Upadneme do velmi hlubokého spánku bez REM stadia a organismus si v noci neodpočine.
Máteli navíc problémy s refl uxní chorobou, neměli byste dvě hodiny před spaním jíst těžká jídla, nejlépe je nejíst už vůbec a pít jen slabé bylinné čaje, např. meduňkový, mateřídouškový či neperlivou vodu.