ADAPTOGENY ZBLÍZKA...
Příroda nám nabízí spoustu pokladů, které umí podpořit naši celkovou kondici a jejichž účinky jsou prověřeny staletími. V posledních letech se velice často vyzdvihují takzvané adaptogeny, které mají schopnost posilovat odolnost organismu vůči různým negativním stavům a pozitivně ovlivňovat jak psychické, tak fyzické zdraví. O co se jedná a čím nám mohou prospět, vám prozradíme spolu s odborníky…
Ve zkratce
Jako adaptogeny se označují některé byliny, houby či jejich aktivní složky, které mohou přispět k harmonizaci funkčních systémů organismu, podpořit imunitu, psychickou odolnost a celkovou vitalitu.„Jejich velký přínos spočívá v harmonizaci vnitřního prostředí těla. Jako jediná skupina bylin či hub, dokáže korigovat odchylky oběma směry. Například vysoký krevní tlak sníží, nízký naopak zvýší,“ uvádí MVDr. Jiří Pantůček, nadšený bylinkář a majitel společnosti Green idea. Termín adaptogeny se začal používat až ve 40. letech 20. století, kdy se intenzivně hledaly nenávykové látky zvyšující odolnost vojáků, nicméně lidé účinky adaptogenů znají mnoho let. Již po staletí se využívají v tradičních medicínských systémech, jako je ájurvéda a tradiční čínská medicína (TCM), kde jsou rozděleny podle jejich účinků. „V ájurvédě se adaptogeny označují jako rasajány pro podporu vitality a dlouhověkosti, nebo medhya rasajány, které zlepšují paměť a koncentraci. Mezi nejznámější patří ashwagandha, která zklidňuje mysl, a tulsi (bazalka posvátná), která harmonizuje tělo i emoce. V TCM jsou adaptogeny klasifikovány jako Qi tonika (dodávají energii), Yin tonika (zklidňují a regenerují) a Yang tonika (posilují vitalitu). Například reishi uklidňuje nervový systém, zatímco ženšen dodává energii a zlepšuje mentální výkon,“ vysvětluje Jana Čevelová, majitelka internetového obchodu Pravé Bio.
Čím prospívají
„Adaptogeny se užívají především proto, aby pomohly organismu zvládat stresové situace a náročné životní podmínky bez nadměrného přetížení těla. Nejde tedy jen o krátkodobý impuls k lepšímu pocitu, ale o postupné harmonizování regulačních mechanismů organismu,“ říká Jiří Pantůček. Adaptogeny podporují tělo, aby lépe reagovalo na stresory, a to jak fyzické, jako jsou fyzická zátěž či únava, tak psychické, například stres, úzkost nebo napětí. Díky tomu pak může lépe odolat delší době zátěže, aniž by bylo vyčerpané a zanechalo to na něm následky. Mnohé z adaptogenů dokážou zlepšit koncentraci, pozornost či paměť. Při dlouhodobém užívání pak napomáhají stabilizovat náladu a podpořit kognitivní funkce, což zvyšuje celkovou produktivitu. Na rozdíl od klasických stimulantů, jako je například kofein, však nevyvolávají výrazné výkyvy energie. Naopak přispívají k trvalejší a vyrovnanější vitalitě, takže tělo méně kolísá mezi »energetickými vrcholy a pády«. Řada z nich taktéž příznivě ovlivňuje imunitní systém a pomáhá stabilizovat imunitní reakce těla, díky čemuž se snižuje náchylnost k infekcím. „Každý adaptogen má specifický účinek. Některé uklidňují, jako ashwagandha nebo reishi, jiné dodávají energii, jako rhodiola a ženšen, nebo vyvažují, jako tulsi a schizandra. V každém případě je však důležité vybírat kvalitní produkty od renomovaných značek, které poskytují jasné informace o původu a složení,“ dodává Jana Čevelová.
Jejich účinky na organismus
Adaptogeny působí tak, že modulují, neboli »vylaďují« různé biochemické a hormonální dráhy těla. „Celkově tedy nepůsobí izolovaně jako »rychlá náplast«, ale spíše jako systémová podpora těla a mysli, vedoucí ke zdravější reakci na dlouhodobý stres i běžné denní výzvy. Účinky se často projevují postupně, a proto se doporučuje jejich pravidelné, dlouhodobější užívání,“ ujasňuje Jiří Pantůček. Typicky ovlivňují:
· Hormonální systém (hypotalamo-hypofyzární-osová regulace): umožňují lepší koordinaci činnosti žláz s vnitřní sekrecí (např. nadledvinek) při produkci stresových hormonů (kortizolu, adrenalinu). Tím snižují riziko chronicky zvýšené hladiny těchto hormonů a jejich negativních dopadů na organismus.
· Nervový systém: pomáhají udržet rovnováhu mezi stimulačními a tlumivými neurotransmitery. To přispívá k psychické stabilitě, snižuje napětí a podporuje kvalitní spánek.
· Energetický metabolismus: přispívají k efektivnějšímu využití energie z potravy, zlepšují odolnost vůči únavě a podporují celkovou vitalitu.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 2.