Správný pitný režim je důležitý i nyní - Podporuje zdraví, zvlášť imunitu...

Možná jste v zimních měsících častěji unavení a také náchylnější k nemocem. Jedním z důvodů jsou kratší dny, dalším pak může být to, že podceňujete pitný režim. V zimě má většina z nás menší potřebu pít, protože se tolik nepotíme a zkrátka nepociťujeme žízeň. To je ale chyba, lidský organismus potřebuje hydrataci po celý rok, tedy i v zimě. Nedostatečný pitný režim totiž může způsobovat řadu potíží od vysušené kůže, horší kvality vlasů až po nižší obranyschopnost organismu proti bakteriím a virům. Jak si pitný režim pohlídat se dočtete níže…
Hydratace je základ
Voda je základní stavební látkou našeho organismu a je obsažena v každé buňce. Zajišťuje správnou funkci všech procesů a orgánů v těle, jako např. termoregulaci, odvod toxických látek, usnadňuje trávení, umožňuje vstřebávání vitaminů a minerálů, celkovou regeneraci organismu a také ovlivňuje imunitu. Pro lidský organismus je voda zkrátka nepostradatelná! U dospělého tvoří cca 65 % tělesné hmotnosti, u dětí dokonce 70 – 80%. Nezbytnost vody pro lidský organismus můžeme vidět i na příkladu, že pokud člověk nepřijímá tekutiny a neobnovuje tak zásoby vody v organismu, vydrží jeho tělo fungovat 6 až 8 dní. Po této době přijde o více než 11 % vody ze svalů nebo tukové tkáně a zemře. „Přiměřená hydratace nejen během zimy je důležitá především proto, že nedostatek tekutin může oslabit schopnost těla bojovat s viry a bakteriemi, a to je zvláště nebezpečné v čase chřipkové sezóny. Navíc dehydratace způsobuje únavu. A pokud málo pijete, trpí tím také vaše pleť i vlasy. Kvůli suchému vzduchu mohou být vysušené a poničené,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.
Když je vody málo
· Krev se zahušťuje a zpomaluje se její průtok cévami. To vede k únavě, nervozitě, poruchám soustředění a bolestem hlavy.
· Dalším signálem jsou ochablé svaly, závratě, popřípadě halucinace.
· Zahušťuje se i lymfa, která pomaleji proudí, organismus zaplavují toxiny, což se projevuje únavou, zpomalením metabolismu, otoky, ale i zvýšenou nemocností.
· Kromě toho, se vysušují sliznice horních cest dýchacích a ty jsou pak náchylnější k průniku bakterií a virů. „Dostatečný příjem tekutin naopak pomáhá udržovat vlhké sliznice, což je důležité pro prevenci respiračních infekcí, které jsou v zimním období častější. Vysušené sliznice mohou usnadnit pronikání virů do těla,“ doplňuje MUDr. Ježková. Nejrizikovějším obdobím je právě zima, kdy je vzduch celkově sušší. Více ohroženy jsou děti a senioři.
· Dochází k zahuštění moči, což zvyšuje riziko vzniku zánětu močových cest i vzniku ledvinových kamenů.
· Můžou se objevit problémy s vyprazdňováním, typicky zácpa.
· Mozek se hůře prokrvuje, což vede k potížím se soustředěním a pamětí.
· Pokožka je vysušená, náchylnější k poranění, v krajním případě viditelně scvrklá a vrásčitá.
· Při velké fyzické námaze, ať už při práci nebo sportu, může dojít k selhání termoregulace, konkrétně k přehřátí organismu, neboť tělo nemá dostatek vody na tvorbu a odpařování potu.
Pár důležitých pravidel najdete v tištěném APŽ číslo 1.