Vše o krvi: Co z ní zjistíme a jak pomohu bylinky?

Už za starověku lidé považovali krev za zázračnou tekutinu s nadpřirozenými vlastnostmi. Například řecký filosof Aristoteles se domníval, že v krvi sídlí emoce člověka, staří Římané zase často pili krev umírajících gladiátorů, aby na ně přešla jejich síla. Ze středověku je známé takzvané pouštění žilou, pomocí kterého se léčily téměř všechny neduhy a které mělo zajistit rovnováhu tělesných tekutin. V současnosti se z krve zjišťuje velká skupina informací o našem tělesném zdraví, proto součástí většiny lékařských vyšetření je i rozbor krve. Velmi důležité je také dárcovství krve, které pomáhá zachraňovat životy prostřednictvím transfuzí.
Co se dá zjistit z kapky krve...
* Krevní skupina
* Množství červených a bílých krvinek či krevních destiček - Například nízký počet červených krvinek může naznačovat anémii, zatímco vysoký počet bílých krvinek může naznačovat infekci.
* Hladina krevního cukru - Informuje o riziku diabetu.
* Hladina tuků v krvi - Odhalí s ní související riziko nemocí kardiovaskulárního systému. Zvýšená hladina cholesterolu může naznačovat propuknutí srdečních chorob, zatímco zvýšené hladiny jaterních testů mohou ukazovat na poškození jater.
* Koncentrace hormonů vypovídajících o stavu reprodukčního systému, štítné žlázy a dalších endokrinních orgánů. Například zvýšené hladiny štítných hormonů mohou naznačovat přítomnost nadměrné aktivity štítné žlázy.* Stav jater, ledvin či slinivky břišní
* Hodnoty AMH - Lze jimi určit současnou i budoucí plodnost ženy
* Citlivost na alergeny - Může jít jak o pyly a roztoče, tak o potravinové intolerance.
* Množství vitaminů a minerálů v těle
* Hladinu PSA (prostatického specifického antigenu) nebo CA 125 - Zjištění PSA slouží jako prevence rakoviny prostaty u mužů, CA 125 může odhalit pro rakovinu vaječníků u žen.
Pomoc z přírody
Mít zdravou krev je tedy velmi žádoucí, pomoci si k tomu můžeme v první řadě sami, a to zdravou životosprávou, kdy pravidelně a střídmě jíme kvalitní stravu, dodržujeme pitný režim, pravidelně se pohybujeme a zdržujeme se zlozvyků, jako jsou například kouření, nadměrné pití alkoholu či přejídání. Ke správným hodnotám v krvi mohou pomoci také některé potraviny a bylinky.
* Hroznové víno: Působí příznivě na tvorbu bílých krvinek a udržuje jejich správnou hladinu, podporuje obranyschopnost organismu.
* Tamaryšek: Působí příznivě na tvorbu červených krvinek a krevních destiček. Pupeny tohoto keře podporují metabolismus železa a zlepšují srážlivost krve. Jeho užívání se často doporučuje např. při hemofilii.
* Konopí: „Konkrétně konopná vláknina a konopná prebiotika mají příznivé účinky na snižování hladiny cholesterolu v krvi, což je rizikový faktor pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění,” radí Jiří Stabla, zakladatel značky Stabla, www.stabla.cz.
* Ženšen pravý: Působí příznivě na mechanismus srážení krve, vyrovnává hladinu červených a bílých krvinek, vyrovnává hladinu krevního cukru a krevní tlak. Působí proti stresu, posiluje obranyschopnost organismu, zlepšuje paměť a soustředění. Užívá se kořen rostliny, který se sbírá nejlépe ve stáří 4 až 6 let.
* Šípky: Jsou známé vysokým obsahem vitamínu C a podporou imunity. Konzumací šípkového čaje lze posílit cévní stěny.
* Skořice: Působí proti tvorbě krevních sraženin, působí proti srdečním chorobám.
* Česnek: Je přírodním lékem na ředění krve, proto působí proti tvorbě krevních sraženin a jako prevence kardiovaskulárních chorob. Snižuje krevní tlak, a tím i riziko mrtvice či infarktu.
* Přeslička rolní: Předchází chudokrevnosti nebo podporuje její léčbu. Lze si dát její mladé výhonky do salátů, nebo si připravit čaj – dvě čajové lžičky sušené přesličky vaříme ve 250 ml vody na mírném ohni, pak nechte deset minut vylouhovat.
* Čočka: Podporuje tvorbu červených krvinek a obsahuje větší množství železa.
* Kopřiva: Pomáhá zlepšit krvetvorbu. Při anémii také můžete užívat šťávu z kopřivy (3x denně 1 lžíci), a to po dobu 6 týdnů.